Chris Graythen/Getty Images

Rio Olympics Daily Preview: August 6

Leave a comment

Saturday the action at the Games of the XXXI Olympiad in Rio de Janeiro get underway in earnest, and the action begins bright and early in Brazil. all of the action will be streamed at NBCOlympics.com and on the NBC Sports app. Among the sports in action Saturday are men’s basketball, including Team USA’s opener against China, and women’s soccer with the top ranked American women facing FIFA No. 3 France in the most anticipated match of the group stage. All the action will be streamed live on NBCOlympics.com and on the NBC Sports app.

Men’s gymnastics will also get underway, with the United States men looking to earn a place in the team final and their individual competitors aiming for spots in the all-around and event finals. Swimming opens Saturday, with Americans such as Connor Jaeger (men’s 400m freestyle), Elizabeth Beisel and Maya DiRado (both in the 400m individual medley) looking to earn medals. Capping things off Saturday will be the women’s beach volleyball tandem of Kerri Walsh Jennings and April Ross making their Olympic debut at 11:15 p.m. at the beach volleyball venue on the famed Copacobana beach. Walsh-Jennings won gold in each of the last three Olympics, with Misty May Treanor serving as her partner in those triumphs.

Rowing Qualifying Heats – WATCH LIVE

The Games start early when the men’s cycling road race begins at 8:30 am ET, with Team USA’s Taylor Phinney trying to better his fourth-place finish from London as he furiously pedals through the streets of Rio.

Men’s Cycling Individual Road Race – WATCH LIVE

Men’s Water Polo
The United States men’s water polo team, which finished seventh at last year’s World Championships in Kazan, Russia, opens up competition at 8:00 a.m. against Croatia, and the Americans will look to build on a 2016 in which they won silver at the 2016 FINA Water Polo World League in Hong Kong. Croatia finished second in the last World Championships, falling to a Serbian team that enters the Olympics as the favorites to win gold in the gold medal match.

8:00 a.m.: Serbia vs. Hungary (Group A)- WATCH LIVE

9:20 a.m.: United States vs. Croatia (Group B)- WATCH LIVE

10:40 a.m.: Spain vs. Italy (Group B) – WATCH LIVE

12:00 p.m.: Greece vs. Japan (Group A) – WATCH LIVE

6:30 p.m.: France vs. Montenegro (Group B) – WATCH LIVE

7:50 p.m.: Brazil vs. Australia (Group A) – WATCH LIVE

Archery

8:00 a.m.: Men’s Round of 16 – WATCH LIVE

1:00 p.m.: Men’s Quarterfinals, Semifinals, Medal matches – WATCH LIVE

Table Tennis (Singles)

8:00 a.m.: Men’s prelims, Women’s prelims, Women’s round 1 (Table 1) – WATCH LIVE

8:00 a.m.: Men’s prelims, Women’s prelims, Women’s round 1 (Table 2) – WATCH LIVE

8:00 a.m.: Men’s prelims, Women’s prelims, Women’s round 1 (Table 3) – WATCH LIVE

8:00 a.m.: Men’s prelims, Women’s prelims, Women’s round 1 (Table 4) – WATCH LIVE

1:30 p.m.: Men’s round 1, Women’s round 1 (Table 1) – WATCH LIVE

1:30 p.m.: Men’s round 1, Women’s round 1 (Table 2) – WATCH LIVE

1:30 p.m.: Men’s round 1, Women’s round 1 (Table 3) – WATCH LIVE

1:30 p.m.: Men’s round 1, Women’s round 1 (Table 4) – WATCH LIVE

6:00 p.m.: Men’s round 1, Women’s round 2 (Table 1) – WATCH LIVE

6:00 p.m.: Men’s round 1, Women’s round 2 (Table 2) – WATCH LIVE

6:00 p.m.: Men’s round 1, Women’s round 2 (Table 3) – WATCH LIVE

6:00 p.m.: Men’s round 1, Women’s round 2 (Table 4) – WATCH LIVE

Fencing

8:00 a.m.: Blue Piste, Women’s individual epee fencing Rounds of 64, 32, 16 and quarterfinals – WATCH LIVE

8:00 a.m.: Red Piste, Women’s individual epee fencing Rounds of 64, 32, 16 and quarterfinals – WATCH LIVE

8:00 a.m.: Green Piste, Women’s individual epee fencing Rounds of 64, 32, 16 and quarterfinals – WATCH LIVE

8:00 a.m.: Yellow Piste, Women’s individual epee fencing Rounds of 64, 32, 16 and quarterfinals – WATCH LIVE

3:00 p.m.: Women’s individual epee fencing semifinals, bronze medal bout, gold medal bout – WATCH LIVE

Women’s Handball

8:30 a.m.: Norway vs. Brazil (Group A) – WATCH LIVE

10:30 a.m.: Netherlands vs. France (Group B) – WATCH LIVE

1:40 p.m.: Russia vs. South Korea (Group B) – WATCH LIVE

3:40 p.m.: Montenegro vs. Spain (Group A) – WATCH LIVE

6:50 p.m.: Angola vs. Romania (Group A) – WATCH LIVE

8:50 p.m.: Sweden vs. Argentina (Group B) – WATCH LIVE

Women’s Volleyball

8:30 a.m.: Japan vs. South Korea (Group A) – WATCH LIVE

10:30 a.m.: China vs. Netherlands (Group B) – WATCH LIVE

2:00 p.m.: Brazil vs. Cameroon (Group A) – WATCH LIVE

4:00 p.m.: United States vs. Puerto Rico (Group B) – WATCH LIVE

7:30 p.m.: Russia vs. Argentina (Group A) – WATCH LIVE

9:30 p.m.: Serbia vs. Italy (Group B) – WATCH LIVE

Men’s Field Hockey

9:00 a.m.: Argentina vs. Netherlands (Pool B) – WATCH LIVE

10:00 a.m.: India vs. Ireland (Pool B) – WATCH LIVE

11:30 a.m.: Belgium vs. Great Britain (Pool A) – WATCH LIVE

12:30 p.m.: Australia vs. New Zealand (Pool A) – WATCH LIVE

5:00 p.m.: Canada vs. Germany (Pool B) – WATCH LIVE

6:30 p.m.: Spain vs. Brazil (Pool A) – WATCH LIVE

Women’s Field Hockey

4:00 p.m.: United States vs. Argentina – WATCH LIVE

7:30 p.m.: Great Britain vs. Australia – WATCH LIVE

Judo

9:00 a.m.: Prelims and Quarterfinals, Women’s 48kg and Men’s 60kg (Mat 1) – WATCH LIVE

9:00 a.m.: Prelims and Quarterfinals, Women’s 48kg and Men’s 60kg (Mat 2) – WATCH LIVE

2:30 p.m.: Repechage, semifinals and medal matches, Women’s 48kg and Men’s 60kg – WATCH LIVE

Equestrian

9:00 a.m.: Eventing individual and team dressage Day 1 – WATCH LIVE

Men’s Beach Volleyball

9:00 a.m.: Preliminary Match, Carambula/Rangheri (Italy) vs. Doppler/Horst (Austria) – WATCH LIVE

10:00 a.m.: Preliminary Match, Alison/Bruno Schmidt (Brazil) vs. Binstock/Schacter (Canada) – WATCH LIVE

3:30 p.m.: Preliminary Match, Gibb/Patterson (United States) vs. Jefferson/Cherif (Qatar) – WATCH LIVE

4:30 p.m.: Preliminary Match, Brouwer/Meeuwsen (Netherlands) vs. Liamin/Barsouk (Russia)- WATCH LIVE

8:00 p.m.: Preliminary Match, Losiak/Kantor (Poland) vs. Bockermann/Fluggen (Germany) – WATCH LIVE

9:00 p.m.: Preliminary Match, Herrera/Gavira (Spain) vs. Huber/Seidl (Astria) – WATCH LIVE

Women’s Beach Volleyball

11:00 a.m.: Preliminary Match, Bawden/Clancy (Australia) vs. Alfaro/C.Charles (Costa Rica) – WATCH LIVE

12:00 p.m.: Preliminary Match, Elsa/Liliana (Spain) vs. Gallay/Klug (Argentina) – WATCH LIVE

2:30 p.m.: Preliminary Match, Agatha/Barbara (Brazil) vs. Hermannova/Slukova (Czech Republic) – WATCH LIVE

5:30 p.m.: Preliminary Match, Meppelink/Van Iersel (Netherlands) vs. Pazo/Agudo (Venezuela) – WATCH LIVE

10:00 p.m.: Preliminary Match, Forrer/Verge-Depre (Switzerland) vs. Wang/Yue (China) – WATCH LIVE

11:00 p.m.: Preliminary Match, Walsh Jennings/Ross (United States) vs. Artacho Del Solar/Laird (Australia) – WATCH LIVE

Shooting

9:30 a.m.: Women’s 10m air rifle final – WATCH LIVE

2:00 p.m.: Men’s 10m air pistol final – WATCH LIVE

Men’s Gymnastics

9:30 a.m.: Subdivision 1 – WATCH LIVE

9:30 a.m.: Subdivision 1 Floor Exercise – WATCH LIVE

9:30 a.m.: Subdivision 1 Pommel Horse – WATCH LIVE

9:30 a.m.: Subdivision 1 Vault – WATCH LIVE

9:30 a.m.: Subdivision 1 Still Rings – WATCH LIVE

9:30 a.m.: Subdivision 1 Horizontal Bar – WATCH LIVE

9:30 a.m.: Subdivision 1 Parallel Bars – WATCH LIVE

Subdivision 1 teams: Mixed Group 3 (Greece/2, Canada, Cuba/2, Republic of South Africa, Monaco), Japan, Brazil, South Korea, Mixed Group 6 (Lithuania, Belgium, Belarus, Chile, Colombia, Turkey, Israel) and the Netherlands.

1:30 p.m.: Subdivision 2 – WATCH LIVE

1:30 p.m.: Subdivision 2 Floor Exercise – WATCH LIVE

1:30 p.m.: Subdivision 2 Pommel Horse – WATCH LIVE

1:30 p.m.: Subdivision 2 Vault – WATCH LIVE

1:30 p.m.: Subdivision 2 Still Rings – WATCH LIVE

1:30 p.m.: Subdivision 2 Horizontal Bar – WATCH LIVE

1:30 p.m. Subdivision 2 Parallel Bars – WATCH LIVE

Subdivision 2 teams: Great Britain, France, Mixed Group 5 (Hungary, Vietnam, People’s Republic of Korea, Italy), United States, Mixed Group 4 (Norway, Azerbaijan, Chinese Taipei, Armenia, New Zealand), and Germany.

5:30 p.m.: Subdivision 3 – WATCH LIVE

5:30 p.m.: Subdivision 3 Floor Exercise – WATCH LIVE

5:30 p.m.: Subdivision 3 Pommel Horse – WATCH LIVE

5:30 p.m.: Subdivision 3 Vault – WATCH LIVE

5:30 p.m.: Subdivision 3 Still Rings – WATCH LIVE

5:30 p.m.: Subdivision 3 Horizontal Bar – WATCH LIVE

5:30 p.m.: Subdivision 3 Parallel Bars – WATCH LIVE

Subdivision 3 teams: Ukraine, Mixed Group 1 (Croatia, Mexico, Uzbekistan, Czech Republic, Algeria, Ireland), Switzerland, China, Mixed Group 2 (Romania/2, Finland, Spain/2, Cypress, Portugal) and Russia.

Tennis

9:45 a.m.: Men’s singles first round, Ramos-Vinolas (Spain) vs. Nishikori (Japan) – WATCH LIVE

10:00 a.m. Women’s singles first round, Keys (United States) vs. Kovinic (Montenegro) – WATCH LIVE

10:00 a.m.: Women’s singles first round, Strycova (Czech Republic) vs. Wick mayer (Belgium) – WATCH LIVE

10:00 a.m.: Women’s singles first round, Errani (Italy) vs. Bertens (Netherlands) – WATCH LIVE

10:00 a.m.: Men’s singles first round, Berankis (Lithuania) vs. Millman (Australia) – WATCH LIVE

12:00 p.m.: Women’s singles first round, Ivanovic (Serbia) vs. Navarro (Spain) – WATCH LIVE

12:00 p.m.: Men’s singles first round, Dimitrov (Bulgaria) vs. Cilic (Croatia) – WATCH LIVE

12:00 p.m.: Men’s singles first round, Sock (United States) vs. Taro (Japan) – WATCH LIVE

12:00 p.m.: Women’s singles first round, Wilson (Great Britain) vs. Peng (China) – WATCH LIVE

12:00 p.m.: Women’s singles first round, Bacsinszky (Switzerland) vs. Zhang (China) – WATCH LIVE

2:00 p.m.: Men’s singles first round, Jaziri (Turkey) vs. Tsonga (France) – WATCH LIVE

2:00 p.m.: Women’s singles first round, Zheng (Canada) vs. Radwanska (Poland) – WATCH LIVE

2:00 p.m.: Men’s singles first round, King (Barbados) vs. Johnson (United States) – WATCH LIVE

2:00 p.m.: Men’s singles first round, Baker (United States) vs. Sugita (Japan) – WATCH LIVE

4:00 p.m.: Men’s singles first round, Coric (Croatia) vs. Simon (France) – WATCH LIVE

4:00 p.m.: Women’s singles first round, Bouchard (Canada) vs. Stephens (United States) – WATCH LIVE

4:00 p.m.: Men’s singles first round, Dzumhur (Bosnia & Herzegovina) vs. Sela (Israel) – WATCH LIVE

5:45 p.m.: Women’s singles first round, Flipkens (Belgium) vs. V. Williams (United States) – WATCH LIVE

8:00 p.m.: Men’s singles first round, Monfils (France) vs. Pospisil (Canada) – WATCH LIVE

Boxing Carlos Balderas in morning session, Nico Hernandez in evening session

10:00 a.m.: Men’s Prelims (Light flyweight, flyweight, light heavyweight and heavyweight) – WATCH LIVE

4:00 p.m.: Men’s Prelims (Light flyweight, flyweight, light heavyweight and heavyweight) – WATCH LIVE

Rugby

10:00 a.m.: France vs. Spain (Pool B), New Zealand vs. Kenya (Pool B), Great Britain vs. Brazil (Pool C), Canada vs. Japan (Pool C), United States vs. Fiji (Pool A), Australia vs. Colombia (Pool A) – WATCH LIVE

3:00 p.m.: France vs. Kenya (Pool B), New Zealand vs. Spain (Pool B), Great Britain vs. Japan (Pool C), Canada vs. Brazil (Pool C), United States vs. Colombia (Group A), Australia vs. Fiji (Group A) – WATCH LIVE

Women’s Basketball

11:00 a.m.: Turkey vs. France (Group A) – WATCH LIVE

1:15 p.m.: China vs. Canada (Group B) – WATCH LIVE

4:30 p.m.: Brazil vs. Australia (Group A) – WATCH LIVE

6:45 p.m.: Belarus vs. Japan (Group A) – WATCH LIVE

Men’s Basketball

Day 1 also features the debut of the new-look U.S. men’s basketball team, led by NBA all-stars Kevin Durant and Carmelo Anthony at 6:00 pm ET. All six teams in Group A are in action Saturday, with the matchup between Australia and France boasting a number of current NBA players including San Antonio Spurs teammates Tony Parker (France) and Patty Mills (Australia).

1:15 p.m.: Australia vs. France (Group A) – WATCH LIVE

6:00 p.m.: United States vs. China (Group A) – WATCH LIVE

9:30 p.m.: Venezuela vs. Serbia (Group A) – WATCH LIVE

Swimming

12:00 p.m.: Heats (Men’s and women’s 400m individual medley; women’s 100m butterfly; men’s 400m freestyle; men’s 100m breaststroke; women’s 4x100m freestyle relay) – WATCH LIVE

9:00 p.m.: Finals (men’s and women’s 400m individual medley; men’s 400m freestyle; women’s 4x100m freestyle relay), women’s 100m butterfly semis, men’s 100m breaststroke semis – WATCH LIVE

Women’s Soccer

The United States’ matchup with France is the headliner on the women’s soccer schedule, with the teams currently ranked first and third respectively in the FIFA rankings. The two clubs met in the group stage of the 2012 Summer Olympics in London, with the United States winning by the final score of 4-2 with Alex Morgan scoring twice. France scored twice in the first 14 minutes of the match, with the United States answering with four unanswered goals to grab all three points. Both teams won their opening match in Brazil Wednesday, with the United States beating New Zealand 2-0 and France rolling past Colombia by the final score of 4-0.

2:00 p.m.: Canada vs. Zimbabwe (Group F) – WATCH LIVE

4:00 p.m.: United States vs. France (Group G) – WATCH LIVE

5:00 p.m.: Germany vs. Australia (Group F) – WATCH LIVE

6:00 p.m.: South Africa vs. China (Group E) – WATCH LIVE

7:00 p.m.: Colombia vs. New Zealand (Group G) – WATCH LIVE

9:00 p.m.: Brazil vs. Sweden (Group E ) – WATCH LIVE

Winter Olympics: What to watch/stream

Getty Images
Leave a comment

After two and a half weeks of brilliant sport, the 2018 PyeongChang Olympics will officially close.

NBCOlympics.com: How to watch the Closing Ceremony

The Winter Olympics have born witness to some truly remarkable events, from Ester Ledecka winning two gold medals in two different sports to Team USA’s improbable curling run.

Jessie Diggins, who won the U.S.’s first cross-country Olympic gold with teammate Kikkan Randall, will be the flag bearer for the United States.

Join Terry Gannon, Tara Lipinski, and Johnny Weir as they host the Closing Ceremony on TV and online at primetime.

Stream Here 8:00p.m. EST / 5:00p.m. PST

All of the figure skating firsts from PyeongChang 2018

Getty Images
Leave a comment

History was made in PyeongChang in all sorts of ways, but the U.S. figure skaters put their name in the books at these Winter Games.

Here’s a look at all the ways figure skaters from Team USA pushed the sport forward in 2018.

Nathan Chen is the first skater to hit five clean quads in a free skate at the Olympics

Nathan Chen was disappointed in his short program, where he took a few unexpected tumbles. With medal contention seeming out of the picture, Chen was able to freely skate without pressure.

Despite missing his first quad attempt, Chen nailed the subsequent five to move all the way up to fifth place.

Mirai Nagasu is the first U.S. woman to do a triple Axel at the Olympics

It was this moment that really put the Americans in medal contention for the team event. A move rarely done by any competitors at all, Nagasu laid it all on the line and perfectly executed her triple Axel.

Watch all the figure skating firsts by clicking here