AP

Javier Fernandez overtakes Shoma Uno to win Rostelecom Cup

Leave a comment

Javier Fernandez landed three quadruple jumps as part of the highest-scoring free skate in the world this season, overtaking Japan’s Shoma Uno to win Rostelecom Cup in Moscow on Saturday.

Spain’s Fernandez, the two-time reigning world champion, scored 201.43 points in his Elvis Presley free skate to total 292.98 points overall in his season debut.

Uno, 18, led Fernandez by 5.6 points after Friday’s short program but was flawed Saturday, including falling on one of his three quadruple jump attempts.

Uno totaled 285.07 points, a personal best, after winning Skate America two weeks ago. Rostelecom Cup marks Uno’s first defeat in four events this season, but he still became the first singles skater to qualify for December’s six-man Grand Prix Final, the second-biggest annual competition.

American Max Aaron finished fifth Saturday, moving up from eighth after the short program. Full results are here.

NBCSN and the NBC Sports app will air Rostelecom Cup coverage Sunday from 10-11:30 p.m. ET.

The last two world bronze medalists, Russians Anna Pogorilaya and Yelena Radionova, went one-two in the women’s competition. American Courtney Hicks took third after the other Russian, Olympic team event gold medalist Yulia Lipnitskaya, stopped and restarted her free skate with what appeared to be a leg injury.

In ice dance, Russians Yekaterina Bobrova and Dmitry Soloviyev overtook short-program leaders Madison Chock and Evan Bates.

In pairs, world bronze medalists Aliona Savchenko and Bruno Massot of Germany overtook short-program leaders Natalya Zabiyako and Alexander Enbert of Russia. Savchenko and Massot were competing in a Grand Prix event for the first time as a pair.

The Grand Prix season continues with Trophée de France in Paris next weekend, featuring Fernandez, U.S. champions Gracie Gold and Adam Rippon, rising American Nathan Chen and world ice dance champions Gabriella Papadakis and Guillaume Cizeron.

MORE: Tara Lipinski, Johnny Weir back Gracie Gold’s comments about weight

Top Grand Prix Season Scores
Men
1. Javier Fernandez (ESP) — 292.98 (Rostelecom Cup)
2. Shoma Uno (JPN) — 285.07 (Rostelecom Cup)
3. Shoma Uno (JPN) — 279.34 (Skate America)
4. Jason Brown (USA) — 268.38 (Skate America)
5. Patrick Chan (CAN) — 266.95 (Skate Canada)
6. Yuzuru Hanyu (JPN) — 263.06 (Skate Canada)
7. Adam Rippon (USA) — 261.43 (Skate America)

Women
1. Yevgenia Medvedeva (RUS) — 220.65 (Skate Canada)
2. Anna Pogorilaya (RUS) — 215.21 (Rostelecom Cup)
3. Kaetlyn Osmond (CAN) — 206.45 (Skate Canada)
4. Ashley Wagner (USA) — 196.44 (Skate America)
5. Yelena Radionova (RUS) — 195.60 (Rostelecom Cup)
6. Satoko Miyahara (JPN) — 192.08 (Skate Canada)
7. Mariah Bell (USA) — 191.49 (Skate America)

Pairs
1. Meagan Duhamel/Eric Radford (CAN) — 218.30 (Skate Canada)
2. Aliona Savchenko/Bruno Massot (GER) — 207.89 (Rostelecom Cup)
3. Yu Xiaoyu/Zhang Hao (CHN) — 202.08 (Skate Canada)
4. Natalya Zabiyako/Alexander Enbert (RUS) — 197.77 (Rostelecom Cup)
5. Julianne Séguin/Charlie Bilodeau (CAN) — 197.31 (Skate America)
6. Haven Denney/Brandon Frazier (USA) — 192.65 (Skate America)
7. Lubov Ilyushechkina/Dylan Moscovitch (CAN) — 190.22 (Skate Canada)

Ice Dance
1. Tessa Virtue/Scott Moir (CAN) — 189.06 (Skate Canada)
2. Madison Chock/Evan Bates (USA) — 188.24 (Skate Canada)
3. Yekaterina Bobrova/Dmitry Soloviyev (RUS) — 186.68 (Rostelecom Cup)
4. Maia Shibutani/Alex Shibutani (USA) — 185.75 (Skate America)

5. Piper Gilles/Paul Poirier (CAN) — 182.57 (Skate Canada)
6. Madison Chock/Evan Bates (USA) — 182.13 (Rostelecom Cup)
7. Anna Cappellini/Luca Lanotte (ITA) — 180.35 (Skate Canada)

Olympic Channel Broadcast Schedule: July 24 – 30

Olympic Channel
Leave a comment

The Olympic Channel: Home of Team USA brings you access to your favorite Olympic sports and athletes year-round, 24/7.

Check the Channel Finder to see how you can watch the Olympic Channel in your area.

It is also available to stream live on OlympicChannel.com, the Olympic Channel app, NBCSports.com and the NBC Sports app. Select replays and highlights will be available on those platforms and TeamUSA.org.

See below for the latest Olympic Channel: Home of Team USA broadcast schedule, from July 24-30:

Day Program Time (ET)
Monday FINA World Swimming Championships Day 1 – Semifinals & Finals 12:00 AM
Monday FINA World Water Polo Championships Men’s Crossover Match #1 02:00 AM
Monday Gold Medal Entourage: Olympians Fabian Gomez, Mohamed Lahna and Alex & Maia Shibutani 03:00 AM
Monday FINA World Swimming Championships Day 2 – Heats 03:30 AM
Monday FINA World Swimming Championships Day 2 – Heats 06:00 AM
Monday Return to London: Men’s Basketball – USA vs. Lithuania (preliminary round) 06:30 AM
Monday FINA World Water Polo Championships Women’s Quarterfinal #1 08:30 AM
Monday FINA World Water Polo Championships Women’s Quarterfinal #2 10:00 AM
Monday World Games Day 3 from Wroclaw, Poland 11:30 AM
Monday FIE World Fencing Championships Day 3 from Leipzig, Germany 12:30 PM
Monday World Para Track & Field Championships Day 10 from London, England 01:30 PM
Monday FINA World Water Polo Championships Women’s Quarterfinal #3 02:30 PM
Monday FINA World Water Polo Championships Women’s Quarterfinal #4 04:00 PM
Monday Flame Catchers: London 2012 05:30 PM
Monday Flame Catchers: Athens 2004 06:00 PM
Monday FINA World Water Polo Championships Women’s Quarterfinal #1 06:30 PM
Monday FINA World Swimming Championships Day 2 – Semifinals & Finals 08:00 PM
Monday FIE World Fencing Championships Day 4 from Leipzig, Germany 09:30 PM
Monday FINA World Swimming Championships Day 2 – Semifinals & Finals 10:30 PM
Monday FINA World Water Polo Championships Women’s Quarterfinal #2 12:00 AM
Monday FINA World Swimming Championships Day 2 – Semifinals & Finals 01:30 AM
Monday Flame Catchers: Athens 2004 03:00 AM
Monday FINA World Swimming Championships Day 3 – Heats 03:30 AM
Tuesday FINA World Swimming Championships Day 3 – Heats 06:00 AM
Tuesday Return to London: Men’s Basketball – USA vs. Australia (quarterfinal) 06:30 AM
Tuesday FINA World Water Polo Championships Men’s Quarterfinal #1 08:30 AM
Tuesday FINA World Water Polo Championships Men’s Quarterfinal #2 10:00 AM
Tuesday World Games Day 4 from Wroclaw, Poland 11:30 AM
Tuesday FIE World Fencing Championships Day 4 from Leipzig, Germany 12:30 PM
Tuesday Return to Rio Women’s Water Polo: USA vs. Italy (final) 01:30 PM
Tuesday FINA World Water Polo Championships Men’s Quarterfinal #3 02:30 PM
Tuesday FINA World Water Polo Championships Men’s Quarterfinal #4 04:00 PM
Tuesday Flame Catchers: Athens 2004 05:30 PM
Tuesday Flame Catchers: Sydney 2000 06:00 PM
Tuesday FINA World Water Polo Championships Men’s Quarterfinal #1 06:30 PM
Tuesday FINA World Swimming Championships Day 3 – Semifinals & Finals 08:00 PM
Tuesday FIE World Fencing Championships Day 5 from Leipzig, Germany 10:00 PM
Tuesday FINA World Swimming Championships Day 3 – Semifinals & Finals 11:00 PM
Tuesday FINA World Water Polo Championships Men’s Quarterfinal #2 01:00 AM
Tuesday Flame Catchers: Athens 2004 02:30 AM
Tuesday Flame Catchers: Sydney 2000 03:00 AM
Tuesday FINA World Swimming Championships Day 4 – Heats 03:30 AM
Wednesday FINA World Swimming Championships Day 4 – Heats 06:00 AM
Wednesday Return to London: Men’s Basketball – USA vs. Argentina (semifinal) 06:30 AM
Wednesday Return to London: Track & Field – Men’s Distance Events 08:30 AM
Wednesday Return to London: Track & Field – Women’s Sprint Events 09:30 AM
Wednesday Return to London: Track & Field – Men’s Sprint Events 10:30 AM
Wednesday World Games Day 5 from Wroclaw, Poland 11:30 AM
Wednesday FIE World Fencing Championships Day 5 from Leipzig, Germany 12:30 PM
Wednesday Return to London: Women’s Water Polo – USA vs. Spain (final) 01:30 PM
Wednesday FINA World Water Polo Championships Women’s Semifinal #1 02:30 PM
Wednesday FINA World Water Polo Championships Women’s Semifinal #2 04:00 PM
Wednesday Flame Catchers: Sydney 2000 05:30 PM
Wednesday Flame Catchers: Atlanta 1996 06:00 PM
Wednesday FINA World Water Polo Championships Women’s Semifinal #1 06:30 PM
Wednesday FINA World Swimming Championships Day 4 – Semifinals & Finals 08:00 PM
Wednesday FIE World Fencing Championships Day 6 from Leipzig, Germany 10:00 PM
Wednesday FINA World Swimming Championships Day 4 – Semifinals & Finals 11:00 PM
Wednesday FINA World Water Polo Championships Women’s Semifinal #2 01:00 AM
Wednesday Flame Catchers: Sydney 2000 02:30 AM
Wednesday Flame Catchers: Atlanta 1996 03:00 AM
Wednesday FINA World Swimming Championships Day 5 – Heats 03:30 AM
Thursday FINA World Swimming Championships Day 5 – Heats 06:00 AM
Thursday Return to London: Men’s Basketball – USA vs. Spain (final) 06:30 AM
Thursday Return to Rio: Track & Field – Men’s Distance Events 08:30 AM
Thursday Return to Rio: Track & Field – Women’s Sprint Events 09:30 AM
Thursday Return to Rio: Track & Field – Men’s Sprint Events 10:30 AM
Thursday World Games Day 6 from Wroclaw, Poland 11:30 AM
Thursday FIE World Fencing Championships Day 6 from Leipzig, Germany 12:30 PM
Thursday Gold Medal Entourage: Olympians Jaime Espinal, Miles Chamley-Watson and Devin Logan 01:30 PM
Thursday Gold Medal Entourage: Olympians Kayla Harrison, Marti Malloy, Toni-Ann Williams and Mark McMorris 02:00 PM
Thursday FINA World Water Polo Championships Men’s Semifinal #1 02:30 PM
Thursday FINA World Water Polo Championships Men’s Semifinal #2 04:00 PM
Thursday Flame Catchers: Atlanta 1996 05:30 PM
Thursday Flame Catchers: London 2012 06:00 PM
Thursday FINA World Water Polo Championships Men’s Semifinal #1 06:30 PM
Thursday FINA World Swimming Championships Day 5 – Semifinals & Finals 08:00 PM
Thursday Return to London: Track & Field – Men’s Sprint Events 10:00 PM
Thursday FINA World Swimming Championships Day 5 – Semifinals & Finals 11:00 PM
Thursday FINA World Water Polo Championships Men’s Semifinal #1 01:00 AM
Thursday Flame Catchers: Atlanta 1996 02:30 AM
Thursday Flame Catchers: London 2012 03:00 AM
Thursday FINA World Swimming Championships Day 6 – Heats 03:30 AM
Friday FINA World Swimming Championships Day 6 – Heats 06:00 AM
Friday Flame Catchers: Sydney 2000 06:30 AM
Friday Return to London: Women’s Water Polo – USA vs. Spain (final) 07:00 AM
Friday World Games Day 7 from Wroclaw, Poland 08:00 AM
Friday FINA World Water Polo Championships Women’s Bronze Medal Match 09:00 AM
Friday Flame Catchers: Athens 2004 10:30 AM
Friday FIVB Beach Volleyball World Championships Pool Play 11:00 AM
Friday Flame Catchers: Atlanta 1996 02:00 PM
Friday FINA World Water Polo Championships Women’s Gold Medal Match 02:30 PM
Friday FINA World Water Polo Championships Women’s Bronze Medal Match 04:00 PM
Friday Return to Rio: Track & Field – Decathlon, Heptathlon, Field Events 05:30 PM
Friday FINA World Water Polo Championships Women’s Gold Medal Match 06:30 PM
Friday FINA World Swimming Championships Day 6 – Semifinals & Finals 08:00 PM
Friday Return to Rio: Track & Field – Men’s Sprint Events 10:00 PM
Friday FINA World Swimming Championships Day 6 – Semifinals & Finals 11:00 PM
Friday FINA World Water Polo Championships Women’s Gold Medal Match 01:00 AM
Friday Flame Catchers: London 2012 02:30 AM
Friday Flame Catchers: Athens 2004 03:00 AM
Friday FINA World Swimming Championships Day 7 – Heats 03:30 AM
Saturday FINA World Swimming Championships Day 7 – Heats 06:00 AM
Saturday Return to London: Women’s Beach Volleyball – USA vs. USA (final) 06:30 AM
Saturday Flame Catchers: Sydney 2000 07:30 AM
Saturday World Games Day 8 from Wroclaw, Poland 08:00 AM
Saturday FINA World Water Polo Championships Men’s Bronze Medal Match 09:00 AM
Saturday Flame Catchers: Atlanta 1996 10:30 AM
Saturday FIVB Beach Volleyball World Championships – Pool Play 11:00 AM
Saturday Flame Catchers: London 2012 02:00 PM
Saturday FINA World Water Polo Championships Men’s Gold Medal Match 02:30 PM
Saturday FINA World Swimming Championships Day 7 – Semifinals & Finals 04:00 PM
Saturday FINA World Diving Championships Women’s 20m High Dive Final 05:00 PM
Saturday FINA World Water Polo Championships Men’s Gold Medal Match 06:30 PM
Saturday US Classic Gymnastics From Chicago, Illinois 08:00 PM
Saturday FINA World Swimming Championships Day 7 – Semifinals & Finals 10:00 PM
Saturday UCI BMX World Championships From Rock Hill, South Carolina 11:00 PM
Saturday US Classic Gymnastics From Chicago, Illinois 12:00 AM
Saturday FINA World Swimming Championships Day 7 – Semifinals & Finals 02:00 AM
Saturday Flame Catchers: Athens 2004 03:00 AM
Saturday FINA World Swimming Championships Day 8 – Heats 03:30 AM
Sunday Against All Odds: Fiji’s Gold Medalist Jerry Tuwai 06:00 AM
Sunday Against All Odds: Petra Majdic and the Miracle of Vancouver 06:30 AM
Sunday Return to Rio: Track Cycling & BMX 07:00 AM
Sunday World Games Day 9 from Wroclaw, Poland 08:00 AM
Sunday Flame Catchers: Sydney 2000 09:00 AM
Sunday FINA World Diving Championships Women’s 20m High Dive Final 09:30 AM
Sunday FIVB Beach Volleyball World Championships Pool Play 11:00 AM
Sunday US Classic Gymnastics From Chicago, Illinois 02:00 PM
Sunday ITU World Triathlon Series Women’s Sprint – Edmonton, Canada 04:00 PM
Sunday ITU World Triathlon Series Men’s Sprint – Edmonton, Canada 05:00 PM
Sunday FINA World Swimming Championships Day 8 – Semifinals & Finals 06:00 PM
Sunday FINA World Diving Championships Men’s 27m High Dive Final 08:00 PM
Sunday FINA World Swimming Championships Day 8 – Semifinals & Finals 09:30 PM
Sunday FINA World Diving Championships Men’s 27m High Dive Final 11:30 PM

OlympicTalk is on Apple News. Favorite us!

Michael Phelps loses Shark Week ‘race’ to great white (video)

Michael Phelps, Shark
Screenshot
3 Comments

Michael Phelps was beaten by a great white shark in a Shark Week “race.”

Great White: 36.1 seconds
Michael Phelps: 38.13 seconds

Full video is here.

“I don’t like taking silver medals, but I’ll take one to a great white,” said Phelps, who complained about swimming in 50-degree water in a thin wetsuit but still called it “a dream come true.” “We don’t swim in this, so it basically just shocks our entire body. It’s almost like [the shark is] a bullet.”

The 23-time Olympic champion was not in the race water at the same time as a shark on “Phelps vs. Shark: Great Gold vs. Great White,” which aired on Discovery Channel on Sunday night.

Instead, experts determined the speeds and movements of sharks for hypothetical races. Then, Phelps dove into open water off South Africa alone with a monofin and swam to a buoy earlier this year.

VIDEO: Usain Bolt races Cheetah

Experts determined a great white could cover 100 meters in 36.1 seconds, which is much faster than Brazilian Cesar Cielo‘s 100m freestyle world record of 46.91.

They said a great white could reach up to 26 miles per hour at its fastest, meaning it could close the final 10 meters of a race in one second.

Early in the show in the Bahamas, Phelps outswam a hypothetical reef shark but was beaten by a hammerhead’s late surge in a 50-meter race.

Michael Phelps, Shark

The show used Phelps’ world record 100m butterfly swim from the 2009 World Championships for reference, saying he reached about 5.5 miles per hour at the end of the race.

A shark was super-imposed into a lane in that worlds race and easily outdistanced Phelps in the last 25 meters.

Phelps will star on the final night of Shark Week in “Shark School with Michael Phelps” next Sunday at 8 ET.

“Michael Phelps joins Doc Gruber and Tristan Guttridge of the Bimini Shark Lab to get a crash course on everything ‘shark,'” according to Discovery Channel. “They’ll dispel the myths and common misconceptions, teach him how to safely dive with sharks – including how to stay calm when a hammerhead swims two feet above his face – and will get Michael Phelps up close and personal with the incredible power of a great white.”

OlympicTalk is on Apple News. Favorite us!

MORE: Phelps says he doesn’t have itch to return to unretire

Michael Phelps, Shark
Discovery Channel Screenshot