Ryan Lochte, Missy Franklin, Katie Ledecky lead Golden Goggle nominees

Missy Franklin
0 Comments

The 10th Golden Goggle Awards, honoring the year’s best in USA Swimming, will of course be the first without Michael Phelps on the ballot.

In his place, new American stars Missy Franklin and Katie Ledecky as well as former rival Ryan Lochte scattered the eight-award ballot announced Tuesday.

Phelps, who retired after the London Olympics, had been nominated for at least one award at every Golden Goggles dating to its first year in 2004.

Online voting is available here through Nov. 15. A percentage of the fan vote will count towards the final results, awarded at the Nov. 24 Golden Goggle Awards in Los Angeles.

The nominee list is as follows:

Breakout Performer of the Year

Jimmy Feigen — Won his first individual medal at a major international meet, silver in the 100 free at the World Championships.
Chase Kalisz — Won NCAA title in 400-yard individual medley, won U.S. title and world silver in 400 IM.
Simone Manuel — Became first U.S. woman, 18 or under, to swim 50 free in under 25 seconds.
Michael McBroom — Won silver in 800 free at first major international meet, becoming the only man to break an American record in 2013.

Perseverance Award

Eugene Godsoe — Won U.S. titles in the 50 and 100 fly and world silver in the 50 after missing 2012 Olympic team.
Elizabeth Pelton — Won two relay golds at World Championships after missing 2012 Olympic team.
David Plummer — Won U.S. titles in 50 and 100 back and world silver in the 100 back after missing 2012 Olympic team.
Megan Romano — Won six medals at World University Games, two relay golds at World Championships after missing 2012 Olympic team.

Coach of the Year

Rick DeMont — Star pupil: Matt Grevers
Bruce Gemmell — Star pupil: Katie Ledecky
Dave Salo — Star pupil: Haley Anderson
Todd Schmitz — Star pupil: Missy Franklin
Gregg Troy — Star pupil: Ryan Lochte

Relay Performance of the Year (all at World Championships)

Women’s 4x100m Free Relay — Romano comes from seven tenths of a second behind Australia on anchor to win in America record time.
Women’s 4x200m Free Relay — Ledecky leads off, Franklin comes from behind to pass Australia on anchor for a two-second win.
Men’s 4x200m Free Relay — U.S. wins by more than two seconds over Russia, its 10th straight win in a major international meet.
Women’s 4x100m Medley Relay — Franklin, Jessica HardyDana Vollmer and Romano close the meet by beating Australia by nearly two seconds.

Female Race of the Year (all World Championships finals)

Missy Franklin — 200 free – Gold in personal best 1:54.81, holding off world record holder Federica Pellegrini.
Katie Ledecky — 800 free – Gold in world record 8:13.86 (by two tenths), coming from behind to beat 2009 world champ Lotte Friis.
Katie Ledecky — 1500 free – Gold in world record 15:36.53 (by six seconds), beating Friis by two seconds.
Haley Anderson — open-water 5K – Out-touched open-water 10K world champion Poliana Okimoto by two seconds in 56:34.2.

Male Race of the Year (all World Championships finals)

Matt Grevers’ 100 back — Gold in 52.93, coming back from second at the turn and holding off U.S. teammate Plummer.
Ryan Lochte’s 200 back — Gold in 1:53.79, leading at every turn and winning by four tenths.
Ryan Lochte’s 200 IM — Gold in 1:54.98, coming from behind at 200 meters to win by 1.3 seconds.

Female Athlete of the Year

Haley Anderson — Won open-water 5K at World Championships after failing to make the U.S. team in her Olympic event, the 10K.
Missy Franklin — Became first woman to win six golds at a single World Championships.
Katie Ledecky — Won four golds at World Championships debut with two world records.

Male Athlete of the Year

Matt Grevers — Gold in the 100 backstroke, silver in the 50 backstroke at World Championships.
Ryan Lochte — Three golds, one silver at the World Championships.

German Olympic star swimmer retires after 2 U.S. stars call it quits

Aleksander Aamodt Kilde sweeps Beaver Creek World Cup races

0 Comments

Norway’s Aleksander Aamodt Kilde held off Swiss Marco Odermatt for a second consecutive day to sweep World Cup races in Beaver Creek, Colorado, this weekend.

Kilde won Sunday’s super-G by two tenths of a second over Odermatt, one day after edging Odermatt by six hundredths. France’s Alexis Pinturault took third as the podium was made up of the last three men to win the World Cup overall title, the biggest annual prize in ski racing.

This season’s overall figures to be a two-man battle between Kilde, the 2019-20 champion, and Odermatt, the reigning champion, and could come down to March’s World Cup Finals. They’ve combined to win the first five of 38 scheduled races.

The top American Sunday was River Radamus, who finished an impressive 16th given his start number was 57. Radamus’ best event is the giant slalom.

Ryan Cochran-Siegle, the Olympic super-G silver medalist, and Travis Ganong, who was third in Beaver Creek last year, both skied out.

The men’s World Cup heads next weekend to Val d’Isere, France, for a giant slalom and slalom.

ALPINE SKIING: Results | Broadcast Schedule

OlympicTalk is on Apple News. Favorite us!

Alpine skiing TV, live stream schedule for 2022-23 World Cup season

Mikaela Shiffrin, Marco Odermatt
Getty
2 Comments

NBC Sports and Peacock combine to air live coverage of the 2022-23 Alpine skiing season, including races on the World Cup, which starts this weekend.

Coverage begins with the traditional season-opening giant slaloms in Soelden, Austria, this Saturday and Sunday, streaming live on Peacock.

The first of four stops in the U.S. — the most in 26 years — is Thanksgiving weekend with a women’s giant slalom and slalom in Killington, Vermont. The men’s tour visits Beaver Creek, Colorado the following week, as well as Palisades Tahoe, California, and Aspen, Colorado after worlds in Courchevel and Meribel, France.

NBC Sports platforms will broadcast all four U.S. stops in the Alpine World Cup season, plus four more World Cups in other ski and snowboard disciplines. All Alpine World Cups in Austria will stream live on Peacock.

Mikaela Shiffrin, who last year won her fourth World Cup overall title, is the headliner. Shiffrin, who has 74 career World Cup race victories, will try to close the gap on the only Alpine skiers with more: Lindsey Vonn (82) and Ingemar Stenmark (86). Shiffrin won an average of five times per season the last three years and is hopeful of racing more often this season.

On the men’s side, 25-year-old Swiss Marco Odermatt returns after becoming the youngest man to win the overall, the biggest annual prize in ski racing, since Marcel Hirscher won the second of his record eight in a row in 2013.

2022-23 Alpine Skiing World Cup Broadcast Schedule
Schedule will be added to as the season progresses. All NBC Sports TV coverage also streams live on NBCSports.com and the NBC Sports app.

Date Coverage Network/Platform Time (ET)
Sat., Oct. 22 Women’s GS (Run 1) – Soelden (PPD) Peacock 4 a.m.
Women’s GS (Run 2) – Soelden (PPD) Peacock 7:05 a.m.
Sun., Oct. 23 Men’s GS (Run 1) — Soelden Peacock 4 a.m.
Men’s GS (Run 2) – Soelden Peacock 7 a.m.
Sat., Nov. 12 Women’s Parallel (Qualifying) — Lech (PPD) Peacock 6 a.m.
Women’s Parallel (Finals) — Lech (PPD) Peacock 12 p.m.
Sun., Nov. 13 Men’s Parallel (Qualifying) — Lech (PPD) Peacock 4 a.m.
Men’s Parallel (Finals) — Lech (PPD) Peacock 10 a.m.
Sat., Nov. 19 Women’s SL (Run 1) — Levi Skiandsnowboard.live 4 a.m.
Women’s SL (Run 2) — Levi Skiandsnowboard.live 7 a.m.
Sun., Nov. 20 Women’s SL (Run 1) — Levi Skiandsnowboard.live 4:15 a.m.
Women’s SL (Run 2) — Levi Skiandsnowboard.live 7:15 a.m.
Fri., Nov. 25 Men’s DH — Lake Louise (PPD) Skiandsnowboard.live 2:30 p.m.
Sat., Nov. 26 Women’s GS (Run 2) — Killington NBC, Peacock 12:30 p.m.
Men’s DH — Lake Louise Skiandsnowboard.live 2:30 p.m.
Sun., Nov. 27 Women’s SL (Run 2) — Killington NBC, Peacock 12:30 p.m.
Men’s SG — Lake Louise Skiandsnowboard.live 2:15 p.m.
Fri., Dec. 2 Women’s DH — Lake Louise Skiandsnowboard.live 2 p.m.
Sat., Dec. 3 Women’s DH — Lake Louise Skiandsnowboard.live 2:30 p.m.
Men’s DH — Beaver Creek NBC, Peacock 5 p.m.*
Sun., Dec. 4 Women’s SG — Lake Louise Skiandsnowboard.live 1 p.m.
Men’s SG — Beaver Creek NBC, Peacock 5 p.m.*
Sat., Dec. 10 Men’s GS (Run 1) – Val d’Isere Skiandsnowboard.live 3:30 a.m.
Women’s GS (Run 1) – Sestriere Skiandsnowboard.live 4:30 a.m.
Men’s GS (Run 2) — Val d’Isere Skiandsnowboard.live 6:30 a.m.
Women’s GS (Run 2) – Sestriere Skiandsnowboard.live 7:30 a.m.
Sun., Dec. 11 Men’s SL (Run 1) – Val d’Isere Skiandsnowboard.live 3:30 a.m.
Women’s SL (Run 1) – Sestriere Skiandsnowboard.live 4:30 a.m.
Men’s SL (Run 2) — Val d’Isere Skiandsnowboard.live 6:30 a.m.
Women’s SL (Run 2) – Sestiere Skiandsnowboard.live 7:30 a.m.

*Delayed broadcast.

OlympicTalk is on Apple News. Favorite us!