U.S. qualifiers for World Track and Field Championships

Leave a comment

As the USA Track and Field Championships roll on, check here for the unofficial U.S. qualifiers for the World Championships based on finishes from Eugene, Ore., qualifying marks since 2014, the 2014 Diamond League and 2013 World Championships.

The top three finishers from the U.S. Championships who have achieved the IAAF qualifying standard will make the U.S. team in individual events for the World Championships in Beijing from Aug. 22-30.

Men’s 100m
Justin Gatlin, Tyson Gay, Trayvon Bromell, Mike Rodgers

Men’s 200m
Justin Gatlin, Isiah Young, Wallace Spearmon

Men’s 400m
LaShawn Merritt, David Verburg, Vernon Norwood, Bryshon Nellum

Men’s 800m
Nick Symmonds, Erik Sowinski, Casimir Loxsom

Men’s 1500m
Matthew Centrowitz

Men’s 5000m
Ryan Hill, Galen Rupp

Men’s 10,000m
Galen Rupp, Ben True, Hassan Mead

Men’s 3000m Steeplechase
Evan Jager, Donald Cabral, Daniel Huling

110m Hurdles
David Oliver, Ronnie Ash, Aries Merritt, Aleec Harris

Men’s 400m Hurdles
Michael Tinsley, Bershawn Jackson, Johnny Dutch, Kerron Clement

Decathlon
Ashton Eaton, Trey Hardee, Jeremy Taiwo, Zach Ziemek

Men’s Discus
Jared Schuurmans

Men’s Hammer
Kibwe Johnson, Conor McCullough, A.G. Kruger

Men’s High Jump
Erik Kynard, JaCorian Duffield, Jesse Williams

Men’s Javelin
Sean Furey

Men’s Long Jump
Marquis Dendy, Jeff Henderson, Michael Hartfield

Men’s Pole Vault
Sam Kendricks, Brad Walker, Jacob Blankenship

Men’s Shot Put
Reese Hoffa, Joe Kovacs, Christian Cantwell, Jordan Clarke

Men’s Triple Jump
Christian Taylor, Omar Craddock, Will Claye, Marquis Dendy

Women’s 100m
Tori Bowie, English Gardner, Jasmine Todd

Women’s 200m
Allyson Felix, Jenna Prandini, Candyce McGrone, Jeneba Tarmoh

Women’s 400m
Allyson Felix, Natasha Hastings, Phyllis Francis

Women’s 800m
Alysia Montano, Brenda Martinez, Ajee’ Wilson

Women’s 1500m
Jenny Simpson, Shannon Rowbury

Women’s 5000m
Nicole Tully, Marielle Hall, Abbey D’Agostino

Women’s 10,000m
Molly Huddle, Shalane Flanagan, Emily Infeld

Women’s 3000m Steeplechase
Emma Coburn, Stephanie Garcia, Colleen Quigley

100m Hurdles
Brianna Rollins, Dawn Harper-Nelson, Kendra Harrison, Sharika Nelvis

Women’s 400m Hurdles
Shamier Little, Cassandra Tate, Kori Carter

Women’s Discus
Gia Lewis-Smallwood, Whitney Ashley, Shelbi Vaughan

Women’s Hammer
Amber Campbell, DeAnna Price, Amanda Bingson

Heptathlon
Barbara Nwaba, Sharon Day-Monroe, Erica Bougard

Women’s Javelin
Kara Winger, Brittany Borman

Women’s Long Jump
Brittney Reese, Tianna Bartoletta, Janay DeLoach, Jasmine Todd

Women’s Pole Vault
Jenn Suhr, Sandi Morris, Demi Payne

Women’s Shot Put
Michelle Carter, Tia Brooks, Jeneva Stevens

2019-20 Alpine skiing season TV schedule

Getty Images
Leave a comment

NBC Sports and Olympic Channel: Home of Team USA will combine to air every Alpine skiing World Cup race this season.

Coverage is spread among NBC, NBCSN and Olympic Channel. Every race streams live on NBC Sports Gold’s “Snow Pass.”

Mikaela Shiffrin headlines the October-through-March circuit that includes stops in the U.S. (Killington, Vt., for the women and Beaver Creek, Colo., for the men).

Shiffrin eyes her fourth straight World Cup overall title — not done by a woman in 45 years — and will likely ascend to No. 3 on the career wins list behind Ingemar Stenmark and Lindsey Vonn.

The retirements of Vonn, Marcel Hirscher and Aksel Lund Svindal leave openings for other young skiers to fill as the Winter Olympic cycle hits its midpoint.

MORE: NBC Sports Gold launches 2019-20 Snow Pass

OlympicTalk is on Apple News. Favorite us!

2019-20 Alpine skiing World Cup broadcast schedule

Date Time (ET) Event Network
Oct. 26 5 a.m. Women’s GS – Soelden NBC Sports Gold
Oct. 27 5 a.m. Men’s GS – Soelden NBC Sports Gold
Nov. 23 7 a.m. Women’s SL – Levi Olympic Channel
6 p.m.* Women’s SL – Levi NBCSN
Nov. 24 7 a.m. Men’s SL – Levi Olympic Channel
Nov. 30 12:30 p.m. Women’s GS – Killington NBCSN
2 p.m. Men’s DH — Lake Louise Olympic Channel
3:30 p.m.* Women’s GS – Killington NBC
6 p.m.* Women’s GS – Killington Olympic Channel
9 p.m.* Men’s DH — Lake Louise NBCSN
Dec. 1 12:30 p.m. Women’s SL – Killington NBC
2 p.m. Men’s SG — Lake Louise NBC
6 p.m.* Men’s SG — Lake Louise Olympic Channel
7:30 p.m.* Women’s SL – Killington NBCSN
Dec. 6 12:30 p.m. Men’s SG – Beaver Creek NBCSN
2:30 p.m. Women’s DH – Lake Louise Olympic Channel
11 p.m.* Women’s DH – Lake Louise NBCSN
Dec. 7 1 p.m. Men’s DH – Beaver Creek Olympic Channel
2:30 p.m. Women’s DH – Lake Louise Olympic Channel
11 p.m.* Men’s DH – Beaver Creek NBCSN
Dec. 8 1 p.m. Women’s SG – Lake Louise Olympic Channel
2:30 p.m. Men’s GS – Beaver Creek Olympic Channel
5 p.m.* Men’s GS – Beaver Creek NBC
6 p.m.* Women’s SG – Lake Louise NBCSN
Dec. 14 4:30 a.m. Women’s SG – St. Moritz Olympic Channel
7 a.m. Men’s GS — Val d’Isere Olympic Channel
9:30 p.m.* Women’s SG – St. Moritz NBCSN
Dec. 15 6:30 a.m. Men’s SL — Val d’Isere Olympic Channel
7:30 a.m. Women’s PSL – St. Moritz Olympic Channel
8 p.m.* Women’s PSL – St. Moritz NBCSN
Dec. 17 7:30 a.m. Women’s GS — Courchevel Olympic Channe
6 p.m.* Women’s GS — Courchevel NBCSN
Dec. 20 6 a.m. Men’s SG — Val Gardena Olympic Channel
Dec. 21 4:30 a.m. Women’s DH – Val d’Isere Olympic Channel
5:45 a.m. Men’s DH — Val Gardena Olympic Channel
8:30 p.m.* Men’s DH — Val Gardena NBCSN
Dec. 22 6 a.m. Men’s GS – Alta Badia Olympic Channel
7 a.m. Women’s SC – Val d’Isere Olympic Channel
7:30 p.m.* Women’s SC – Val d’Isere NBCSN
Dec. 23 12 p.m. Men’s PGS – Alta Badia Olympic Channel
Dec. 28 4:15 a.m. Women’s GS – Lienz NBC Sports Gold
5:30 a.m. Men’s DH — Bormio Olympic Channel
Dec. 29 4 a.m. Women’s SL — Lienz NBC Sports Gold
8 a.m. Men’s SC – Bormio Olympic Channel
Jan. 4 10 a.m. Women’s SL — Zagreb Olympic Channel
2 p.m.* Women’s SL — Zagreb NBCSN
Jan. 5 11:30 a.m. Men’s SL — Zagreb Olympic Channel
Jan. 6 1 a.m.* Men’s SL — Zagreb NBCSN
Jan. 8 2:30 p.m. Men’s SL – Madonna di Campiglio Olympic Channel
Jan. 11 5:45 a.m. Women’s DH — Altenmarkt NBC Sports Gold
7 a.m. Men’s GS — Adelboden Olympic Channel
11:30 p.m.* Men’s GS — Adelboden NBCSN
Jan. 12 3:15 a.m. Women’s SC — Altenmarkt NBC Sports Gold
7:30 a.m. Men’s SL — Adelboden Olympic Channel
Jan. 13 1 a.m.* Men’s SL — Adelboden NBCSN
Jan. 14 12 p.m.* Women’s SL — Flachau NBC Sports Gold
Jan. 17 8 a.m. Men’s SC — Wengen Olympic Channel
Jan. 18 6:30 a.m. Men’s DH — Wengen Olympic Channel
8 a.m. Women’s GS — Sestriere Olympic Channel
8 p.m.* Men’s DH — Wengen NBCSN
9 p.m.* Women’s GS — Sestriere NBCSN
Jan. 19 5:30 a.m. Women’s PSL — Sestriere Olympic Channel
7 a.m. Men’s SL — Wengen Olympic Channel
8 p.m.* Women’s PSL — Sestriere NBCSN
9 p.m.* Men’s SL — Wengen NBCSN
Jan. 24 5:30 a.m. Men’s SG — Kitzbuehel NBC Sports Gold
Jan. 25 3:30 a.m. Women’s DH – Bansko Olympic Channel
5:30 a.m. Men’s DH — Kitzbuehel NBC Sports Gold
9 a.m.* Women’s DH – Bansko NBCSN
Jan. 26 3 a.m. Women’s SG – Bansko Olympic Channel
4:30 a.m. Men’s SL — Kitzbuehel NBC Sports Gold
12:30 p.m.* Women’s SG – Bansko NBCSN
Jan. 27 1 p.m.* Men’s DH/SG – Kitzbuehel NBCSN
3 p.m.* Men’s SL – Kitzbuehel NBCSN
Jan. 28 11:45 a.m. Men’s SL — Schladming NBC Sports Gold
Feb. 1 3:30 a.m. Women’s DH — Rosa Khutor Olympic Channel
5:30 a.m. Men’s DH – Garmisch Olympic Channel
12:30 p.m.* Men’s DH – Garmisch NBCSN
Feb. 2 3 a.m. Women’s SG — Rosa Khutor Olympic Channel
7:30 a.m. Men’s GS – Garmisch Olympic Channel
4 p.m.* Men’s GS – Garmisch NBCSN
Feb. 8 5:30 a.m. Women’s DH — Garmisch Olympic Channel
7 a.m. Men’s SL – Chamonix Olympic Channel
2 p.m.* Women’s DH — Garmisch NBCSN
Feb. 9 5 a.m. Women’s SG – Garmisch Olympic Channel
7 a.m. Men’s PGS — Chamonix Olympic Channel
4:30 p.m.* Women’s SG – Garmisch NBCSN
Feb. 14 10 p.m. Men’s DH — Yanqing Olympic Channel
Feb. 15 7 a.m. Women’s GS – Maribor Olympic Channel
10 p.m. Men’s SG — Yanqing NBCSN
11:30 p.m.* Women’s GS — Maribor NBCSN
Feb. 16 7:30 a.m. Women’s SL — Maribor Olympic Channel
9:30 p.m.* Women’s SL — Maribor NBCSN
Feb. 21 11 p.m. Men’s GS — Naeba Olympic Channel
Feb. 22 4:30 a.m. Women’s DH — Crans-Montana Olympic Channel
11 p.m. Men’s SL — Naeba Olympic Channel
11:30 p.m.* Women’s DH — Crans-Montana NBCSN
Feb. 23 7:30 a.m. Women’s SC — Crans-Montana Olympic Channel
4:30 p.m.* Women’s SC — Crans-Montana NBCSN
Feb. 29 4:30 a.m. Women’s SG — La Thuile Olympic Channel
6:30 a.m. Men’s SG — Hinterstoder NBC Sports Gold
March 1 12 a.m.* Women’s SG — La Thuile NBCSN
3:45 a.m. Men’s SC — Hinterstoder NBC Sports Gold
8 a.m. Women’s SC — La Thuile Olympic Channel
March 7 5 a.m. Men’s DH — Kvitfjell Olympic Channel
6:30 a.m. Women’s GS — Ofterschwang Olympic Channel
March 8 12 a.m.* Women’s GS — Ofterschwang NBCSN
1 a.m.* Men’s DH — Kvitfjell NBCSN
4:30 a.m. Men’s SG — Kvitfjell Olympic Channel
6:30 a.m. Women’s SL — Ofterschwang Olympic Channel
March 9 1 a.m.* Women’s SL — Ofterschwang NBCSN
March 12 8 a.m. Women’s PSL — Are NBC Sports Gold
March 13 11 a.m. Women’s GS — Are Olympic Channel
5 p.m.* Women’s GS — Are NBCSN
March 14 10 a.m. Men’s GS — Kranjska Gora Olympic Channel
11 a.m. Women’s SL — Are Olympic Channel
March 15 3:30 a.m. Men’s SL — Kranjska Gora NBC Sports Gold
March 18 3:30 a.m. Men’s DH — World Cup Finals Olympic Channel
5 a.m. Women’s DH – World Cup Finals Olympic Channel
2:30 p.m.* Men’s DH — World Cup Finals NBCSN
3:30 p.m.* Women’s DH – World Cup Finals NBCSN
March 19 4 a.m. Women’s SG – World Cup Finals Olympic Channel
5 a.m. Men’s SG – World Cup Finals Olympic Channel
11 a.m.* Women’s SG – World Cup Finals NBCSN
March 20 6 a.m. Team Event – World Cup Finals Olympic Channel
11 a.m.* Team Event – World Cup Finals NBCSN
March 21 6 a.m. Men’s GS — World Cup Finals Olympic Channel
7 a.m. Women’s SL — World Cup Finals Olympic Channel
March 22 12 a.m.* Men’s GS — World Cup Finals NBCSN
1 a.m.* Women’s SL — World Cup Finals NBCSN
6 a.m. Women’s GS — World Cup Finals Olympic Channel
7 a.m. Men’s SL — World Cup Finals Olympic Channel
March 23 12 a.m.* Women’s GS – World Cup Finals NBCSN

*Delayed broadcast

Iran banned from world judo until it agrees to face Israel

Getty Images
Leave a comment

LAUSANNE, Switzerland (AP) — Iran was banned from international judo competitions Tuesday for refusing to let its athletes fight Israeli opponents.

The International Judo Federation imposed an indefinite ban on Iran’s team until it promises to end a long-running boycott of Israel.

The IJF’s disciplinary commission said the ban will stand “until the Iran Judo Federation gives strong guarantees and prove that they will respect the IJF Statutes and accept that their athletes fight against Israeli athletes.”

The commission said Iran broke rules on non-discrimination and the manipulation of competition results.

The ruling comes after 2018 World champion Saeid Mollaei walked off the Iranian team in August, saying he had been ordered to lose matches and withdraw from competitions so as not to face Israelis.

The IJF accused Iranian government officials of putting pressure on athletes including Mollaei, who is now in hiding in Germany. Iran has already missed some events because it was provisionally suspended last month pending the full disciplinary ruling.

The IJF has previously said any measures taken against Iran won’t apply directly to next year’s Olympics, because athletes are technically entered by the Iranian Olympic Committee, not the national judo federation.

However, qualifying for the Olympics depends in large part on world ranking points from IJF events.

Iran can appeal the IJF ruling to the Court of Arbitration for Sport.

The measure comes at a time when the International Olympic Committee is pushing back against boycotts and other political demonstrations in sports.

In June, IOC President Thomas Bach criticized governments who “clearly abuse sport for their political purposes,” noting a case in May of a Tunisian court blocking four Israelis from competing at the world junior taekwondo championships.

OlympicTalk is on Apple News. Favorite us!

MORE: Judo athletes forget to leave cell phones off the mat