Olympic Channel

Olympic Channel broadcast schedule

Leave a comment

The Olympic Channel: Home of Team USA brings you access to your favorite Olympic sports and athletes year-round, 24/7.

Check the Channel Finder to see how you can watch the Olympic Channel in your area.

It is also available to stream live on OlympicChannel.com, the Olympic Channel app, NBCSports.com and the NBC Sports app. Select replays and highlights will be available on those platforms and TeamUSA.org.

See below for the latest Olympic Channel: Home of Team USA broadcast schedule:

Day Program Time (ET)
Thursday Against All Odds – Bill Schuffenhauer: Silver Tale From Salt Lake City 06:00 AM
Thursday Gold Medal Entourage: Olympians Kevin Durant, Mia Hamm and Henrik Lundqvist 06:30 AM
Thursday FINA World Water Polo Championships: Australia vs. Greece – Women’s Preliminaries 07:00 AM
Thursday FINA World Synchronized Swimming Championships: Duet Free Final 08:00 AM
Thursday FINA World Diving Championships: Women’s 3m Springboard Semifinal 09:30 AM
Thursday Heroes of the Future: Skier Tom Crey & BMX rider Nicole Foronda 11:00 AM
Thursday Return to Rio: Michael Phelps 11:30 AM
Thursday FINA World Diving Championships: Men’s 3m Springboard Final 12:30 PM
Thursday Return to Rio: Women’s Road Cycling Road Race & Time Trial 02:00 PM
Thursday FIVB World Grand Prix Women’s Volleyball: USA vs. Netherlands 04:00 PM
Thursday FINA World Water Polo Championships: New Zealand vs. USA – Women’s Preliminaries 06:00 PM
Thursday FINA World Water Polo Championships: Netherlands vs. Hungary – Women’s Preliminaries 07:00 PM
Thursday FINA World Synchronized Swimming Championships: Duet Free Final 08:00 PM
Thursday FINA World Diving Championships: Men’s 3m Springboard Final 09:30 PM
Thursday World Para Track & Field Championships: Day 7 11:00 PM
Thursday FIVB World Grand Prix Women’s Volleyball: USA vs. Netherlands 12:00 AM
Thursday UCI Mountain Bike World Cup: Men’s & Women’s Cross-Country – Lenzerheide, SUI 02:00 AM
Thursday FINA World Swimming Championships – Open Water: Women’s 25km Final, Men’s 25km Final 02:30 AM
Friday FINA World Swimming Championships – Open Water: Women’s 25km Final, Men’s 25km Final 06:00 AM
Friday FINA World Synchronized Swimming Championships: Team Free Final 09:00 AM
Friday UCI Mountain Bike World Cup: Men’s & Women’s Downhill – Lenzerheide, SUI 10:30 AM
Friday FINA World Diving Championships: Men’s 10m Platform Semifinal 11:00 AM
Friday FINA World Diving Championships: Women’s 3m Springboard Final 12:30 PM
Friday FINA World Water Polo Championships: Serbia vs. Greece – Men’s Preliminaries 02:00 PM
Friday FINA World Water Polo Championships: USA vs. Russia – Men’s Preliminaries 03:00 PM
Friday FIVB World Grand Prix Women’s Volleyball: USA vs. Belgium – From Cuiaba, Brazil 04:00 PM
Friday FINA World Synchronized Swimming Championships: Team Free Final 06:00 PM
Friday FINA World Diving Championships: Men’s 10m Platform Semifinal 07:30 PM
Friday FINA World Diving Championships: Women’s 3m Springboard Final 09:00 PM
Friday FIE World Fencing Championships: Day 1 10:30 PM
Friday World Para Track & Field Championships: Day 8 11:00 PM
Friday FIVB World Grand Prix Women’s Volleyball: Brazil vs. Netherlands 12:00 AM
Friday FIVB World Grand Prix Women’s Volleyball: Serbia vs. Russia 02:00 AM
Friday Against All Odds – Bill Schuffenhauer: Silver Tale From Salt Lake City 04:00 AM
Friday Gold Medal Entourage: Olympians Kevin Durant, Mia Hamm and Henrik Lundqvist 04:30 AM
Friday FINA World Synchronized Swimming Championships: Free Combination Final 05:00 AM
Saturday FINA World Synchronized Swimming Championships: Free Combination Final 06:00 AM
Saturday Heroes of the Future: Synchronized Swimmer Giorgina Viladot & Hockey Player Oliver Wahlstrom 06:30 AM
Saturday Return to London: Men’s Diving 07:00 AM
Saturday FINA World Diving Championships: Mixed Synchronized Springboard Final 08:00 AM
Saturday World Games: Day 1 09:30 AM
Saturday Gold Medal Entourage: Olympians Kayla Harrison, Marti Malloy, Toni-Ann Williams and Mark McMorris 10:30 AM
Saturday FINA World Diving Championships: Men’s 10m Platform Final 11:00 AM
Saturday Olympic Channel: Home of Team USA Launch Special 12:30 PM
Saturday FINA World Synchronized Swimming Championships: Mixed Duet Free Final 01:00 PM
Saturday Flame Catchers: London 2012 02:30 PM
Saturday FIVB World Grand Prix Women’s Volleyball: Japan vs. Serbia 03:00 PM
Saturday FIVB World Grand Prix Women’s Volleyball: China vs. Russia 05:00 PM
Saturday FIE World Fencing Championships: Day 2 07:00 PM
Saturday FINA World Diving Championships: Mixed Synchronized Springboard Final 08:00 PM
Saturday FINA World Diving Championships: Men’s 10m Platform Final 09:30 PM
Saturday World Para Track & Field Championships: Day 9 11:00 PM
Saturday FINA World Water Polo Championships: Women’s Crossover Match #1 12:00 AM
Saturday FINA World Water Polo Championships: Women’s Crossover Match #2 01:00 AM
Saturday World Para Track & Field Championships: Day 9 02:00 AM
Saturday Flame Catchers: London 2012 03:00 AM
Saturday FINA World Swimming Championships: Day 1 – Heats 03:30 AM
Sunday FINA World Swimming Championships: Day 1 – Heats 06:00 AM
Sunday Gold Medal Entourage: Olympians Jaime Espinal, Miles Chamley-Watson and Devin Logan 07:30 AM
Sunday World Games: Day 2 08:00 AM
Sunday FIVB World Grand Prix Women’s Volleyball: USA vs. Brazil 09:00 AM
Sunday Gold Medal Entourage: Olympians Fabian Gomez, Mohamed Lahna and Alex & Maia Shibutani 11:00 AM
Sunday FINA World Swimming Championships: Day 1 – Semifinals & Finals 11:30 AM
Sunday Return to Rio: Men’s Swimming 01:30 PM
Sunday Heroes of the Future: Synchronized Swimmer Giorgina Viladot & Hockey Player Oliver Wahlstrom 03:30 PM
Sunday FINA World Water Polo Championships: Men’s Crossover Match #2 04:00 PM
Sunday FIVB World Grand Prix Women’s Volleyball: USA vs. Brazil 05:00 PM
Sunday FIE World Fencing Championships: Day 3 07:00 PM
Sunday FINA World Swimming Championships: Day 1 – Semifinals & Finals 08:00 PM
Sunday World Para Track & Field Championships: Day 10 10:00 PM
Sunday FINA World Water Polo Championships: Men’s Crossover Match #1 11:00 PM

OlympicTalk is on Apple News. Favorite us!

Mikaela Shiffrin returns with mantra, stuck to her helmet, to carry forever

Mikaela Shiffrin
Getty Images
Leave a comment

Look close at Mikaela Shiffrin as she steps into a race start gate for the first time in eight months on Oct. 17.

Shiffrin, the two-time Olympic gold medalist and three-time World Cup overall champion, plans to wear a helmet with two special stickers on the back.

She’s donned the first decal for years — the initials ABFTTB, which stand for “Always Be Faster Than The Boys,” a personalized autograph motto from retired Olympic Alpine skier Heidi Voelker.

The new sticker reads, Be nice. Think first. Have fun.

Those lines came from Shiffrin’s father, Jeff — the mantra instilled in her and older brother Taylor, also a young ski racer at the time.

After Jeff died on Feb. 2, Shiffrin regularly remembered the question that Jeff posed years ago: “What are the golden rules?”

Be nice. Think first.

When the Shiffrin siblings were old enough, Jeff added the third rule.

“He felt like we could understand that having fun wasn’t just about going and doing whatever you want because it’s instantly gratifying,” Shiffrin told NBC Sports’ Alex Azzi in an On Her Turf interview. “Fun is doing something well and the satisfaction you get from sticking to something.”

She plans to race all season with the golden rules sticker on her helmet, right next to ABFTTB.

Shiffrin detailed more about her prep for a very different World Cup campaign, in conjunction with a new fund in honor of her late father, in this On Her Turf report.

OlympicTalk is on Apple News. Favorite us!

2020 Tour de France results

1 Comment

2020 Tour de France results for the yellow jersey, green jersey, white jersey and polka-dot jersey …

Overall (Yellow Jersey)
1. Tadej Pogacar (SLO) — 87:20:05
2. Primoz Roglic (SLO) — +:59
3. Richie Porte (AUS) — +3:30
4. Mikel Landa (ESP) — +5:58
5. Enric Mas (ESP) — +6:07
6. Miguel Angel Lopez (COL) — +6:47
7. Tom Dumoulin (NED) — +7:48
8. Rigberto Uran (COL) — +8:02
9. Adam Yates (GBR) — +9:25
10. Damiano Caruso (ITA) — +14:03
13. Richard Carapaz (ECU) — +25:53
15. Sepp Kuss (USA) — +42:20
17. Nairo Quintana (COL) — +1:03:07
29. Thibaut Pinot (FRA) — +1:59:54
36. Julian Alaphilippe (FRA) — +2:19:11
DNF. Egan Bernal (COL)

Sprinters (Green Jersey)
1. Sam Bennett (IRL) — 380 points
2. Peter Sagan (SVK) — 284
3. Matteo Trentin (ITA) — 260
4. Bryan Coquard (FRA) — 181
5. Wout van Aert (BEL) — 174

Climbers (Polka-Dot Jersey)
1. Tadej Pogacar (SLO) — 82 points
2. Richard Carapaz (ECU) — 74
3. Primoz Roglic (SLO) — 67
4. Marc Hirschi (SUI) — 62
5. Miguel Angel Lopez (COL) — 51

Young Rider (White Jersey)
1. Tadej Pogacar (SLO) — 87:20:13
2. Enric Mas (ESP) — +6:07
3. Valentin Madouas (FRA) — +1:42:43
4. Dani Martinez (COL) — +1:55:12
5. Lennard Kamna (GER) — +2:15:39

OlympicTalk is on Apple News. Favorite us!

TOUR DE FRANCE: TV, Stream Schedule | Stage By Stage | Favorites, Predictions