U.S. Olympic Track and Field Trials results

2020 U.S. Olympic Track & Field Team Trials - Day 1
Getty Images
2 Comments

Results from the U.S. Olympic Track and Field Trials for the Tokyo Games in Eugene, Oregon. In most events, the top three finishers are in line to make the team …

Women’s 100m
1. Sha’Carri Richardson — 10.86
2. Javianne Oliver — 10.99
3. Teahna Daniels — 11.03
4. Jenna Prandini — 11.11 (qualifies for relay)
5. Gabby Thomas — 11.15 (qualifies for relay)
6. English Gardner — 11.16 (qualifies for relay)

Women’s 200m
1. Gabby Thomas — 21.61
2. Jenna Prandini — 21.89
3. Anavia Battle — 21.95
4. Tamara Clark — 21.98
5. Allyson Felix — 22.11

Women’s 400m
1. Quanera Hayes — 49.78
2. Allyson Felix — 50.02
3. Wadeline Jonathas — 50.03
4. Kendall Ellis — 50.10 (qualifies for relay)
5. Kaylin Whitney — 50.29 (qualifies for relay)
6. Lynna Irby — 50.35 (qualifies for relay)
7. Taylor Manson — 50.79 (qualifies for relay)
8. Shae Anderson — 50.84 (qualifies for relay)

Women’s 800m
1. Athing Mu — 1:56.07
2. Raevyn Rogers — 1:57.66
3. Ajee’ Wilson — 1:58.39
4. Michaela Meyer — 1:58.55
5. Chanelle Price — 1:58.73

Women’s 1500m
1. Elle Purrier St. Pierre — 3:58.03
2. Cory McGee — 4:00.67
3. Heather MacLean — 4:02.09
4. Shannon Osika — 4:02.18
5. Helen Schlachtenhaufen — 4:04.41

Women’s 5000m
1. Elise Cranny — 15:27.81
2. Karissa Schweizer — 15:28.11
3. Rachel Schneider — 15:29.56
4. Abbey Cooper — 15:31.05
5. Allie Buchalski — 15:47.52

Women’s 10000m
1. Emily Sisson — 31:03.82
2. Karissa Schweizer — 31:16.52
3. Alicia Monson — 31:18.55
4. Elisa Cranny — 31:35.22
5. Rachel Schneider — 31:42.92

Women’s 20km Racewalk (Nobody has Olympic standard)
1. Robyn Stevens — 1:35:13
2. Maria Michta-Coffey — 1:39:25
3. Miranda Melville — 1:40:39
4. Stephanie Casey — 1:42:32
5. Celina Lepe — 1:43:00

Women’s 100m Hurdles
1. Keni Harrison — 12.47
2. Brianna McNeal — 12.51 (appealing five-year ban)
3. Christina Clemons — 12.53 (.521)
4. Gabbi Cunningham — 12.53 (.526)
5. Anna Cockrell — 12.58

Women’s 400m Hurdles
1. Sydney McLaughlin — 51.9
2. Dalilah Muhammad — 52.42
3. Anna Cockrell — 53.7
4. Shamier Little — 53.85
5. Cassandra Tate — 56.51

Women’s 3000m Steeplechase
1. Emma Coburn — 9:09.41
2. Courtney Frerichs — 9:11.79
3. Val Constien — 9:18.34
4. Courtney Wayment — 9:23.09
5. Marisa Howard — 9:24.74

Heptathlon
1. Annie Kunz — 6,703 points
2. Kendell Williams — 6,683
3. Erica Bougard — 6,667
4. Michelle Atherley — 6,352
5. Ashtin Mahler — 6,273

Women’s Discus
1. Valarie Allman — 69.92 meters
2. Micaela Hazlewood — 62.54 (doesn’t have Olympic standard)
3. Rachel Dincoff — 60.21
4. Kelsey Card — 59.37 (doesn’t have Olympic standard)
5. Whitney Ashley — 59.10

Women’s Hammer
1. DeAnna Price — 80.31 meters
2. Brooke Andersen — 77.72
3. Gwendolyn Berry — 73.50
4. Janee Kassanavoid — 73.45
5. Lisa Wilson — 70.90

Women’s High Jump
1. Vashti Cunningham — 1.96 meters
2. Inika McPherson — 1.93 (doesn’t have Olympic standard)
3. Nicole Greene — 1.93 (doesn’t have Olympic standard)
4. Rachel McCoy — 1.93
5. Elizabeth Evans — 1.90 (doesn’t have Olympic standard)

Women’s Javelin
1. Maggie Malone — 63.5 meters
2. Kara Winger — 61.47
3. Avione Allgood-Whetstone — 58.94 (doesn’t have Olympic standard)
4. Arianna Ince — 57.49
5. Kylee Carter — 55.28

Women’s Long Jump
1. Brittney Reese — 7.13 meters
2. Tara Davis — 7.04
3. Quanesha Burks — 6.96
4. Tiffany Flynn — 6.8
5. Malaina Payton — 6.79

Women’s Pole Vault
1. Katie Nageotte — 4.95 meters
2. Morgann LeLeux — 4.7
3. Sandi Morris — 4.6
4. Olivia Gruver — 4.6
5. Jenn Suhr — 4.6

Women’s Shot Put
1. Jessica Ramsey — 20.12 meters
2. Raven Saunders — 19.96
3. Adelaide Aquilla — 18.95
4. Maggie Ewen — 18.92
5. Chase Ealey — 18.39

Women’s Triple Jump
1. Keturah Orji — 14.52 meters
2. Tori Franklin — 14.20
3. Jasmine Moore — 14.15
4. Imani Oliver — 13.84
5. Crystal Manning — 13.68

Men’s 100m
1. Trayvon Bromell — 9.80
2. Ronnie Baker — 9.85
3. Fred Kerley — 9.86
4. Kenny Bednarek — 9.89 (qualifies for relay)
5. Micah Williams — 9.91 (qualifies for relay)
6. Cravon Gillespie — 10.00 (qualifies for relay)
7. Noah Lyles — 10.05
8. Justin Gatlin — 10.87

Men’s 200m
1. Noah Lyles — 19.74
2. Kenny Bednarek — 19.78
3. Erriyon Knighton — 19.84
4. Fred Kerley — 19.9
5. Isiah Young — 20.03

Men’s 400m
1. Michael Norman — 44.07
2. Michael Cherry — 44.35
3. Randolph Ross — 44.74
4. Trevor Stewart — 44.90 (qualifies for relay)
5. Vernon Norwood — 44.92 (qualifies for relay)
6. Elija Godwin — 44.94 (qualifies for relay)
7. Bryce Deadmon — 44.96 (qualifies for relay)
8. Wil London — 45.00 (qualifies for relay)

Men’s 800m
1. Clayton Murphy — 1:43.17
2. Isaiah Jewett — 1:43.85
3. Bryce Hoppel — 1:44.14
4. Isaiah Harris — 1:44.58
5. Brannon Kidder — 1:45.08

Men’s 1500m
1. Cole Hocker — 3:35.28 (doesn’t have Olympic standard)
2. Matthew Centrowitz — 3:35.34
3. Yared Nuguse — 3:36.19
4. Craig Engels — 3:36.69
5. Henry Wynne — 3:37.70

Men’s 5000m
1. Paul Chelimo — 13:26.82
2. Grant Fisher — 13:27.01
3. Woody Kincaid — 13:27.13
4. Cooper Teare — 13:28.08
5. Emmanuel Bor — 13:30.30
6. Morgan Beadleschomb — 13:30.90
7. Robert Brandt — 13:32.21
8. Conner Mantz — 13:32.69

Men’s 10,000m
1. Woody Kincaid — 27:53.62
2. Grant Fisher — 27:54.29
3. Joe Klecker — 27:54.90
4. Ben True — 27:58.88
5. Conner Mantz — 27:59.37

Men’s 20km Racewalk (Nobody has Olympic standard)
1. Nick Christie — 1:30:48
2. Daniel Nehnevaj — 1:31:59
3. Emmanuel Corvera — 1:34:38
4. Steven Smith — 1:37:51
5. Anthony Joseph Gruttadauro — 1:37:59

Men’s 110m Hurdles
1. Grant Holloway — 12.96
2. Devon Allen — 13.10
3. Daniel Roberts — 13.11
4. Trey Cunningham — 13.21
5. Tai Brown — 13.32

Men’s 400m Hurdles
1. Rai Benjamin — 46.83
2. Kenny Selmon — 48.08
3. David Kendziera — 48.38
4. Aldrich Bailey — 48.55
5. Khallifah Rosser — 48.81

Men’s 3000m Steeplechase
1. Hillary Bor — 8:21.34
2. Benard Keter — 8:21.81
3. Mason Ferlic — 8:22.05
4. Daniel Michalski — 8:22.54
5. Isaac Updike — 8:24.72

Decathlon
1. Garrett Scantling — 8,647 points
2. Steven Bastien — 8,485
3. Zach Ziemek — 8,471
4. Harrison Williams — 8,306
5. Joseph Delgado — 8,161

Men’s Discus
1. Mason Finley — 63.07 meters
2. Reggie Jagers — 62.51
3. Sam Mattis — 62.51
4. Brian Williams — 62.19
5. Legend Boyesen Hayes — 61.85

Men’s Hammer
1. Rudy Winkler — 82.71 meters
2. Daniel Haugh — 79.39
3. Alex Young — 78.32

4. Conor McCullough — 74.64
5. Michael Shanahan — 73.77

Men’s High Jump
1. JuVaughn Harrison — 2.33 meters
2. Darryl Sullivan — 2.33
3. Shelby McEwen — 2.30
4. Erik Kynard — 2.27
5. Trey Culver — 2.21

Men’s Javelin
1. Curtis Thompson — 82.78 meters (doesn’t have Olympic standard)
2. Michael Shuey — 79.24 (doesn’t have Olympic standard)
3. Riley Dolezal — 77.07 (doesn’t have Olympic standard)
4. Marc Anthony Minichello — 76.73 (doesn’t have Olympic standard)
5. Denham Patricelli — 76.63 (doesn’t have Olympic standard)

Men’s Long Jump
1. JuVaughn Harrison — 8.47 meters
2. Marquis Dendy — 8.38
3. Steffin McCarter — 8.26
4. Damarcus Simpson — 8.19
5. Isaac Grimes — 8.09

Men’s Pole Vault
1. Chris Nilsen — 5.90 meters
2. Sam Kendricks — 5.85
3. KC Lightfoot — 5.85
4. Matt Ludwig — 5.80
5. Jacob Wooten — 5.80

Men’s Shot Put
1. Ryan Crouser — 23.37 meters WR

2. Joe Kovacs — 22.34
3. Payton Otterdahl — 21.92
4. Darrell Hill — 21.89
5. Josh Awotunde — 21.84

Men’s Triple Jump
1. Will Claye — 17.21 meters
2. Donald Scott — 17.18
3. Chris Benard — 17.01
4. Chris Carter — 16.82
5. Timothy White — 16.59

OlympicTalk is on Apple News. Favorite us!

Aksel Lund Svindal, Olympic Alpine champ, has testicular cancer, ‘prognosis good’

Aksel Lund Svindal
Getty
0 Comments

Aksel Lund Svindal, a retired Olympic Alpine skiing champion from Norway, said he underwent surgery for testicular cancer and the prognosis “looked very good.”

“Tests, scans and surgery all happened very quickly,” Svindal, 39, wrote on social media. “And already after the first week I knew the prognoses looked very good. All thanks to that first decision to go see a doctor as soon as I suspected something was off.”

Svindal retired in 2019 after winning the Olympic super-G in 2010 and downhill in 2018. He also won five world titles among the downhill, combined and giant slalom and two World Cup overall titles.

Svindal said he felt a change in his body that prompted him to see a doctor.

“The last few weeks have been different,” he wrote. “But I’m able to say weeks and not months because of great medical help, a little luck and a good decision.

“I wasn’t sure what it was, or if it was anything at all. … [I] was quickly transferred to the hospital where they confirmed what the doctor suspected. Testicle cancer.”

OlympicTalk is on Apple News. Favorite us!

2022 FIBA Women’s World Cup schedule, results

FIBA Women's World Cup
Getty
0 Comments

The U.S. goes for its fourth consecutive title at the FIBA World Cup in Sydney — and eighth global gold in a row overall when including the Olympics.

A’ja Wilson, a two-time WNBA MVP, and Breanna Stewart, the Tokyo Olympic MVP, headline a U.S. roster that, for the first time since 2000, includes neither Sue Bird (retired) nor Diana Taurasi (injured).

The new-look team includes nobody over the age of 30 for the first time since 1994, before the U.S. began its dynasty at the 1996 Atlanta Games. The Americans have won 52 consecutive games between worlds and the Olympics dating to the 2006 Worlds bronze-medal game.

The field also includes host Australia, the U.S.’ former primary rival, and Olympic silver medalist Japan.

Nigeria, which played the U.S. the closest of any foe in Tokyo (losing by nine points), isn’t present after its federation withdrew the team over governance issues. Spain, ranked second in the world, failed to qualify.

OlympicTalk is on Apple News. Favorite us!

2022 FIBA Women’s World Cup Schedule

Date Time (ET) Game Round
Wed., Sept. 21 8:30 p.m. Puerto Rico 82, Bosnia and Herzegovina 58 Group A
9:30 p.m. USA 87, Belgium 72 Group A
11 p.m. Canada 67, Serbia 60 Group B
Thurs., Sept. 22 12 a.m. Japan 89, Mali 56 Group B
3:30 a.m. China 107, South Korea 44 Group A
6:30 a.m. France 70, Australia 57 Group B
8:30 p.m. USA 106, Puerto Rico 42 Group A
10 p.m. Serbia 69, Japan 64 Group B
11 p.m. Belgium 84, South Korea 61 Group A
Fri., Sept. 23 12:30 a.m. China 98, Bosnia and Herzegovina 51 Group A
4 a.m. Canada 59, France 45 Group B
6:30 a.m. Australia 118, Mali 58 Group B
Sat., Sept. 24 12:30 a.m. USA 77, China 63 Group A
4 a.m. South Korea 99, Bosnia and Herzegovina 66 Group A
6:30 a.m. Belgium 68, Puerto Rico 65 Group A
Sun., Sept. 25 12:30 a.m. France vs. Mali Group B
4 a.m. Australia vs. Serbia Group B
6:30 a.m. Canada vs. Japan Group B
9:30 p.m. Belgium vs. Bosnia and Herzegovina Group A
11:30 p.m. Mali vs. Serbia Group B
Mon., Sept. 26 12 a.m. USA vs. South Korea Group A
2 a.m. France vs. Japan Group B
3:30 a.m. China vs. Puerto Rico Group A
6:30 a.m. Australia vs. Canada Group B
9:30 p.m. Puerto Rico vs. South Korea Group A
11:30 p.m. Belgium vs. China Group A
Tues., Sept. 27 12 a.m. USA vs. Bosnia and Herzegovina Group A
2 a.m. Canada vs. Mali Group B
3:30 a.m. France vs. Serbia Group B
6:30 a.m. Australia vs. Japan Group B
Wed., Sept. 28 10 p.m. Quarterfinal
Thurs., Sept. 29 12:30 a.m. Quarterfinal
4 a.m. Quarterfinal
6:30 a.m. Quarterfinal
Fri., Sept. 30 3 .m. Semifinal
5:30 a.m. Semifinal
11 p.m. Third-Place Game
Sat., Oct. 1 2 a.m. Final