2022 USATF Outdoor Championships results, world championships roster

3 Comments

Results from the USA Track and Field Outdoor Championships, the qualifying meet for July’s world championships, also in Eugene, Oregon. Bolded names are on the world team. Up to three athletes can qualify per individual event, except the 100m and 400m, which can name more for relays. Due to world rankings and qualifying standards, the top three finishers do not always make the team. …

Women’s 100m
1. Melissa Jefferson — 10.69
2. Aleia Hobbs — 10.72
3. Twanisha Terry — 10.74
4. Tamari Davis — 10.78 (relay pool)
5. Tamara Clark — 10.82
6. Celera Barnes — 10.86 (relay pool)
DNS. Gabby Thomas (relay pool)

Women’s 200m
1. Abby Steiner — 21.77
2. Tamara Clark — 21.92
3. Jenna Prandini — 22.01
4. Cambrea Sturgis — 22.16
5. Brittany Brown — 22.22

Women’s 400m
1. Talitha Diggs — 50.22
2. Kendall Ellis — 50.35
3. Lynna Irby — 50.67
4. Wadeline Jonathas — 50.84 (relay pool)
5. Kennedy Simon — 50.90 (relay pool)
6. Allyson Felix — 51.30 (relay pool)
7. Jaide Stepter — 51.30 (relay pool)
8. Kaylin Whitney — 51.31 (relay pool)

Women’s 800m
1. Athing Mu — 1:57.16
2. Ajeé Wilson — 1:57.23
3. Raevyn Rogers — 1:57.96
4. Allie Wilson — 1:58.35
5. Olivia Baker — 1:58.63

Women’s 1500m
1. Sinclaire Johnson — 4:03.29
2. Cory McGee — 4:04.52
3. Elle St. Pierre — 4:05.14
4. Karissa Schweizer — 4:05.40
5. Heather MacLean — 4:06.40

Women’s 5000m
1. Elise Cranny — 15:49.15
2. Karissa Schweizer — 15:49.32
3. Emily Infeld — 15:49.42
4. Weini Kelati — 15:52.57
5. Natosha Rogers — 15:57.85

Women’s 10,000m (from May 27)
1. Karissa Schweizer — 30:49.56
2. Alicia Monson — 30:51.09
3. Natosha Rogers — 31:29.80
4. Emily Infeld — 31:30.04
5. Weini Kelati — 31:39.90

Women’s Marathon (team based on criteria)
Emma Bates
Keira D’Amato
Sara Hall
Molly Seidel made the team and withdrew. D’Amato replaced her.

Women’s 100m Hurdles
1. Keni Harrison — 12.34
2. Alaysha Johnson — 12.35
3. Alia Armstrong — 12.47
4. Tonea Marshall — 12.55
5. Tia Jones — 12.59
DNS. Nia Ali (has bye onto world team)

Women’s 400m Hurdles
1. Sydney McLaughlin — 51.41 WR
2. Britton Wilson — 53.08
3. Shamier Little — 53.92
4. Anna Cockrell — 53.98
5. Shannon Meisberger — 55.39
DNS. Dalilah Muhammad (has bye onto world team)

Women’s 3000m Steeplechase
1. Emma Coburn — 9:10.63
2. Courtney Wayment — 9:12.10
3. Courtney Frerichs — 9:16.18
4. Gabbi Jennings — 9:25.05
5. Katie Rainsberger — 9:29.77

Women’s Discus
1. Valarie Allman — 66.92 (has bye onto world team)
2. Laulauga Tausaga-Collins — 64.49
3. Rachel Dincoff — 62.14
4. Veronica Fraley — 59.90 (qualified via world ranking)
5. Shelby Frank — 57.20

Women’s Hammer
1. Brooke Andersen — 77.96 meters
2. Janee Kassanavoid — 76.04
3. Annette Echikunwoke — 73.76
4. DeAnna Price — 73.07 (has bye onto world team, declined spot)
5. Maggie Ewen — 72.70

Women’s High Jump
1. Vashti Cunningham — 1.93 meters
2. Rachel Glenn — 1.90 (qualified via world ranking)
3. Rachel McCoy — 1.90 (qualified via world ranking)
4. Inika McPherson — 1.87
5. Sanaa Barnes/Elizabeth Evans/Nyalaam Jok — 1.82

Women’s Javelin
1. Kara Winger — 64.26
2. Ariana Ince — 60.43 (qualified via world ranking)
3. Avione Allgood-Whetstone — 59.26 (doesn’t have standard)
4. Ashton Riner — 56.52 (doesn’t have standard)
5. Seri Geisler — 54.97 (doesn’t have standard)
NM. Maggie Malone (has standard)

Women’s Long Jump
1. Quanesha Burks — 7.06 meters (qualified via world ranking)

2. Jasmine Moore — 6.80
3. Tiffany Flynn — 6.69 (qualified via world ranking)

4. Monae’ Nichols — 6.58
5. Kate Hall — 6.52

Women’s Pole Vault
1. Sandi Morris — 4.82 meters
2. Alina McDonald — 4.65 (doesn’t have standard)
3. Katie Nageotte — 4.65
4. Gabriela Leon — 4.60 (qualified via world ranking)
5. Emily Grove — 4.60

Women’s Shot Put
1. Chase Ealey — 20.51 meters
2. Adelaide Aquilla — 19.45
3. Jessica Woodard — 19.40
4. Raven Saunders — 18.95
5. Maggie Ewen — 18.79 (has bye onto world team)

Women’s Triple Jump
1. Keturah Orji — 14.79
2. Tori Franklin — 14.59
3. Jasmine Moore — 14.15
4. Arianna Fisher — 13.63
5. Imani Oliver — 13.45

Women’s Heptathlon (from May 7)
1. Anna Hall — 6,458 points
2. Ashtin Mahler — 6,184 (qualified via world ranking)
3. Michelle Atherley — 6,154 (qualified via NACAC Championships)
4. Chari Hawkins — 6,031
5. Alissa Brooks-Johnson — 5,736
DNF. Kendell Williams (has bye onto world team)

Men’s 100m
1. Fred Kerley — 9.77
2. Marvin Bracy-Williams — 9.85
3. Trayvon Bromell — 9.88
4. Micah Williams — 9.90
5. Elijah Hall-Thompson — 9.90 (relay pool)
6. Kyree King — 9.96 (relay pool)
DNS. Christian Coleman (has bye onto world team)
DNS. Josephus Lyles (relay pool)

Men’s 200m
1. Noah Lyles — 19.67
2. Erriyon Knighton — 19.69
3. Fred Kerley — 19.83
4. Kenny Bednarek — 19.87
5. Josephus Lyles — 19.93

Men’s 400m
1. Michael Norman — 43.56
2. Champion Allison — 43.70
3. Randolph Ross — 44.17
4. Elija Godwin — 44.34 (relay pool)
5. Vernon Norwood — 44.35 (relay pool)
6. Bryce Deadmon — 44.54 (relay pool)
7. Noah Williams — 45.04 (relay pool)
8. Ismail Turner — 45.56 (relay pool)

Men’s 800m
1. Bryce Hoppel — 1:44.60
2. Jonah Koech — 1:44.74
3. Brandon Miller — 1:45.19
4. Clayton Murphy — 1:45.23
5. Baylor Franklin — 1:45.65
DNS. Donavan Brazier (has bye onto world team)

Men’s 1500m
1. Cooper Teare — 3:45.86
2. Jonathan Davis — 3:46.01 (doesn’t have standard)
3. Josh Thompson — 3:46.07 (qualified via world rankings)
4. Eric Holt — 3:46.15 (doesn’t have standard)
5. Reed Brown — 3:46.28 (doesn’t have standard)
6. Johnny Gregorek — 3:46.36 (has standard)

Men’s 5000m
1. Grant Fisher — 13:03.84
2. Woody Kincaid — 13:06.70
3. Abdihamid Nur — 13:08.63
4. Connor Mantz — 13:11.81
5. Emmanuel Bor — 13:13.15

Men’s 10,000m (from May 27)
1. Joe Klecker — 28:28.71

2. Grant Fisher — 28:28.81
3. Sean McGorty — 28:29.57
4. Dillon Maggard — 28:30.75
5. Shadrack Kipchirchir — 28:30.79

Men’s Marathon (team based on criteria)
Elkanah Kibet
Colin Mickow
Galen Rupp

Men’s 110m Hurdles
1. Daniel Roberts — 13.03
2. Trey Cunningham — 13.08
3. Devon Allen — 13.09
4. Jamal Britt — 13.09
5. Freddie Crittenden — 13.14
DNS. Grant Holloway (has bye onto world team)

Men’s 400m Hurdles
1. Rai Benjamin — 47.04
2. Trevor Bassitt — 47.47
3. Khallifah Rosser — 47.65
4. CJ Allen — 48.17
5. Quincy Hall — 48.33

Men’s 3000m Steeplechase
1. Hillary Bor — 8:15.76
2. Evan Jager — 8:17.29
3. Benard Keter — 8:19.16
4. Duncan Hamilton — 8:20.23
5. Anthony Rotich — 8:23.15

Men’s Discus
1. Andrew Evans — 63.31 meters
2. Dallin Shurts — 62.32 (doesn’t have standard)
3. Sam Mattis — 62.25
4. Reggie Jagers — 62.16 (doesn’t have standard)
5. Brian Williams — 62.12 (has standard)

Men’s Hammer
1. Daniel Haugh — 80.18
2. Rudy Winkler — 78.33
3. Alex Young — 76.60 (qualified via world ranking)
4. Morgan Shigo — 75.53
5. Israel Oloyede — 75.10

Men’s High Jump
1. Shelby McEwen — 2.33 meters
2. JuVaughn Harrison — 2.30
3. Dontavious Hill — 2.22 (doesn’t have standard)
4. Darius Carbin — 2.22 (qualified via world ranking)
5. Kyle Rollins — 2.22

Men’s Javelin
1. Ethan Dabbs — 81.29 meters (qualified via world ranking)
2. Curtis Thompson — 80.49 (qualified via world ranking)
3. Marc Minichello — 79.05 (doesn’t have standard)
4. Capers Williamson — 77.16 (doesn’t have standard)
5. Tim Glover — 76.37 (qualified via world ranking)

Men’s Long Jump
1. Rayvon Gray — 8.19 meters (doesn’t have standard)
2. Steffin McCarter — 8.15 (qualified via world ranking)
3. Jeremiah Davis — 8.11 (doesn’t have standard)
4. Will Williams — 8.07 (qualified via world ranking)
5. A’Nan Bridgett — 8.03 (doesn’t have standard)
10. Marquis Dendy — 7.87 (has standard)
12. Matthew Boling — 7.78 (has standard)

Men’s Pole Vault
1. Chris Nilsen — 5.70 meters
2. Luke Winder — 5.70 (qualified via world ranking)
3. Andrew Irwin — 5.60
4. Jacob Wooten — 5.60
5. KC Lightfoot — 5.60
5. Matt Ludwig — 5.60

Men’s Shot Put
1. Ryan Crouser — 23.12 meters
2. Joe Kovacs — 22.87 (has bye onto world team)
3. Josh Awotunde — 21.51
4. Tripp Piperi — 21.43
5. Roger Steen — 21.14

Men’s Triple Jump
1. Donald Scott — 17.07 meters
2. Will Claye — 16.93
3. Chris Benard — 16.83 (qualified via world ranking)
4. Russell Robinson — 16.65 (doesn’t have standard)
5. Christian Taylor — 16.54 (has bye onto world team)
7. Chris Carter — 16.41 (has standard)

Men’s Decathlon (from May 7)
1. Garrett Scantling — 8,867 points
2. Kyle Garland — 8,720
3. Zach Ziemek — 8,573
4. Steven Bastien — 8,135
5. Hunter Price — 7,897

OlympicTalk is on Apple News. Favorite us!

Francesco Friedrich, most decorated bobsledder in history, rebounds for 12th world title

Francesco Friedrich
Getty
0 Comments

A week after his first major championships defeat in seven years, German Francesco Friedrich returned to his winning ways to close the world bobsled championships on Sunday.

Friedrich’s four-man sled won the world title by 69 hundredths of a second over British and Latvian sleds that tied for silver, combining times from four runs over the last two days in St. Moritz, Switzerland.

Geoff Gadbois drove the lone U.S. sled in the field, finishing 18th.

Friedrich, the most decorated bobsledder in history, extended his records with a fifth consecutive world four-man title and 12th world championship between two- and four-man events.

Germany swept all four titles at bobsled worlds with four different drivers taking gold.

Friedrich had won 12 consecutive Olympic or world titles before taking two-man silver at worlds last week in St. Moritz, Switzerland. He was dethroned in that event by countryman Johannes Lochner.

Friedrich has been hampered recently by a muscle injury from sprint training in late December. Going into worlds, Lochner had won four consecutive World Cup two-man races, while Hall won the last two World Cups in four-man.

Friedrich, 32, said before this season that he plans to make the 2026 Milan-Cortina Winter Games his final competition. Friedrich and push athlete Thorsten Margis can break the record of four career Olympic bobsled gold medals that they currently share with retired Germans Andre Lange and Kevin Kuske.

The World Cup season concludes with stops in Igls, Austria, and Sigulda, Latvia, the next two weekends.

OlympicTalk is on Apple News. Favorite us!

2023 World Alpine Skiing Championships TV, live stream schedule

0 Comments

Every race of the world Alpine skiing championships airs live on Peacock from Feb. 6-19.

France hosts the biennial worlds in Meribel and Courchevel — six women’s races, six men’s races and one mixed-gender team event.

Mikaela Shiffrin is the headliner, in the midst of her most successful season in four years with a tour-leading 11 World Cup wins in 23 starts. Shiffrin is up to 85 career World Cup victories, one shy of Ingemar Stenmark‘s record accumulated over the 1970s and ’80s.

World championships races do not count in the World Cup tally.

Shiffrin is expected to race at least four times at worlds, starting with Monday’s combined. She earned a medal in 11 of her 13 career world championships races, including each of the last 10 dating to 2015.

Shiffrin won at least one race at each of the last five world championships (nobody has gold from six different worlds). Her six total golds and 11 total medals are American records. At this edition, she can become the most decorated skier in modern world championships history from any nation.

She enters one medal shy of the record for most individual world championships medals since World War II (Norway’s Kjetil Andre Aamodt) and four medals shy of the all-time record. (Worlds were held annually in the 1930s, albeit with fewer races.)

She is also one gold medal shy of the post-World War II individual record shared by Austrian Toni Sailer, Frenchwoman Marielle Goitschel and Swede Anja Pärson.

The other favorites at these worlds include Italian Sofia Goggia, the world’s top female downhiller this season, and the two leading men: Swiss Marco Odermatt (No. 1 in super-G and giant slalom) and Norwegian Aleksander Aamodt Kilde (No. 1 in downhill).

2023 World Alpine Skiing Championships Broadcast Schedule

Date Event Time (ET) Platform
Mon., Feb. 6 Women’s Combined Super-G Run 5 a.m. Peacock
Women’s Combined Slalom Run 8:30 a.m. Peacock
Tues., Feb. 7 Men’s Combined Super-G Run 5 a.m. Peacock
Men’s Combined Slalom Run 8:30 a.m. Peacock
Wed., Feb. 8 Women’s Super-G 5:30 a.m. Peacock
Thu., Feb. 9 Men’s Super-G 5:30 a.m. Peacock
Sat., Feb. 11 Women’s Downhill 5 a.m. Peacock
Highlights 2:30 p.m.* NBC, Peacock
Sun., Feb. 12 Men’s Downhill 5 a.m Peacock
Highlights 3 p.m.* NBC, Peacock
Tue., Feb. 14 Team Parallel 6:15 a.m. Peacock
Men’s/Women’s Parallel Qualifying 11 a.m. Peacock
Wed., Feb. 15 Men’s/Women’s Parallel 6 a.m. Peacock
Thu., Feb. 16 Women’s Giant Slalom Run 1 4 a.m. Peacock
Women’s Giant Slalom Run 2 7:30 a.m. Peacock
Fri., Feb. 17 Men’s Giant Slalom Run 1 4 a.m. Peacock
Men’s Giant Slalom Run 2 7:30 a.m. Peacock
Sat., Feb. 18 Women’s Slalom Run 1 4 a.m. Peacock
Women’s Slalom Run 2 7:30 a.m. Peacock
Highlights 2:30 p.m.* NBC, Peacock
Sun., Feb. 19 Men’s Slalom Run 1 4 a.m. Peacock
Men’s Slalom Run 2 7:30 a.m. Peacock
Highlights 3 p.m.* NBC, Peacock

*Delayed broadcast
*All NBC coverage streams on NBCSports.com/live and the NBC Sports app for TV subscribers.

OlympicTalk is on Apple News. Favorite us!